Praha 28. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- ČTK, Vladislav Galgonek)
 

Bývalý šéf Vojenského výboru NATO a generál vo výslužbe Petr Pavel okomentoval nápad generálneho inšpektora Bundeswehru vyriešiť problém nedostatku kvalifikovaných pracovníkov náborom cudzincov z krajín EÚ vrátane Česka. Podľa Pavla by totiž snaha Nemcov nemala byť nechaná bez povšimnutia zo strany českej vlády a ministerstva obrany

Ilustračné foto. Českí vojaci

„Snaha Bundeswehru kompenzovať nedostatok vlastných regrútov, hlavne v špecializovaných odbornostiach (lekári, IT) ‚lovom v regrutačných rybníkoch’ ďalších krajín EÚ, okrem iného Švédska a ČR, si zaslúži pozornosť ministerstva obrany a vlády. Môže byť pre AČR personálnym rizikom,” napísal Pavel na svojom twitterovom učte.

Portál Novinky.cz s odvolaním sa na agentúru DPA dnes oznámil, že nemecké ozbrojené sily chcú kvôli nedostatku kvalifikovaných pracovníkov regrutovať do svojich radov aj občanov iných členských krajín EÚ.
Podľa Eberharda Zorna, generálneho inšpektora Bundeswehru, je v súčasnej nemeckej armáde nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, napríklad lekárov alebo špecialistov IT. Nápad náboru cudzincov z EÚ sa vlani dostal do plánu rozvoja Bundeswehru.
Podľa branného zákona môže občan Českej republiky vstúpiť do ozbrojených síl iných krajín len so súhlasom prezidenta republiky na základe svojej žiadosti – rovnaké pravidlo platí aj na Slovensku.
V prípade Bundeswehru však táto povinnosť neplatí. Český občan môže bez súhlasu vstúpiť do ozbrojených síl iného štátu, ak je tento štát členom medzinárodnej organizácie, ktorá zaisťuje spoločnú obranu proti napadnutiu, ktorou je Česko členom.
 

Príspevok Prvá reakcia na snahu Bundeswehru regrutovať cudzincov: Generál Pavel bije na poplach, je to riziko zobrazený najskôr Hlavné správy.