Bratislava 20. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Klasický balet Don Quijote je prvou tohtoročnou premiérou Baletu Slovenského národného divadla (SND). Titul Mariusa Petipu prinesie prvá baletná scéna v jubilejnej 100. sezóne SND aj ako pripomienku 150 rokov od jeho prvého uvedenia

Ilustračné foto

SND avizuje veľkolepú výpravu s atmosférou slnečného Španielska, temperamentnú hudbu plnú južanských motívov a dynamickou choreografiou. Verejná generálka inscenácie sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra o 18:00. Prvá premiéra je na programe v piatok 22. novembra a druhá v sobotu 23. novembra. Obe premiéry sa v novej budove SND na Pribinovej ulici v Bratislave začnú o 19:00. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Pred piatkovou premiérou udelí Nadácia Petipa Heritage Fund cenu Petipa Heritage Fund Award. Cenu za zásluhy o rozvoj baletného umenia na celom svete, za rozvíjanie a zachovávanie odkazu klasického baletu tento rok získajú štyri osobnosti a súbor Baletu SND. Ako ďalej doplnila tlačová Pažítková, laureátmi sa stanú prví sólisti Štátneho baletu v Berlíne Elisa Carrillo Cabrera a Michail Kaniskin. Ocenenie získa aj bývalá hviezda baletu Parížskej opery, v súčasnosti umelecký riaditeľ baletu Štátnej opery vo Viedni Manuel Legris.

Za celoživotné dielo a vklad do tanečného umenia ocenia bývalú tanečnicu, pedagogičku a choreografku Československého štátneho súboru piesní a tancov, šéfredaktorka Tanečných listov a významnú českú kritičku Janu Hoškovú. Umelecký súbor Baletu SND sa stane nositeľom Ceny Nadácie Petipa Heritage Fund za skvelú interpretáciu klasických baletných diel. Cenu získa pri príležitosti storočnice SND a prevezme ju riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský mladší.

Spoločnosť Petipa Heritage Fund vznikla na podnet choreografa Vasilija Medvedeva v Petrohrade ako nadačný fond na podporu dedičstva a umeleckého odkazu baletného génia, choreografa Mariusa Petipu. Spoločnosť udeľuje čestné ocenenie Petipa Heritage Fund Award vyýznamným osobnostiam baletného umenia za zásluhy v rozvoji tohto umenia na celom svete, za rozvíjanie a zachovávanie odkazu klasického baletu

V divadelnej sezóne 2019/ 2020 si spoločnosť pripomína 150 rokov od prvého uvedenia baletu Don Quijote. Dielo na motívy románu španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa a hudbu Ludwiga Minkusa predstavil po prvý raz v roku 1869 Marius Petipa v moskovskom cárskom Veľkom divadle. Odvtedy je majstrovské baletné dielo na repertoári divadiel po celom svete. Petipa, „geniálny inscenátor klasických baletných diel popretkával milostný príbeh zakázanej lásky Kitri a Basila s fantazijným svetom Dona Quijota, ktorý sa vydal hľadať dámu svojho srdca“, avizuje nové naštudovanie balet národného divadla. Balet symbolizujúci večný „boj s veternými mlynmi“ uvádza v naštudovaní znalcov klasických diel, choreografov Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča.

Balet Don Quijote hudobne naštudoval a orchester Opery SND bude dirigovať Dušan Štefánek, scénu vytvoril Andrei Voitenko a kostýmy Jelena Zajceva. Na scéne sa popri sólistoch a zbore Baletu SND predstavia aj žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Baletná prípravka SND. Po premiérach je Don Quijote najbližšie na programe 10. decembra a 23. januára.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj