Atény 17. decembra 2018 (HSP/Foto: wikimedia)
 
Z amerického Texasu do Grécka vyplavala prvá loď so skvapalneným plynom (LNG). Tanker Maria Energy LNG opústil terminál Cheniere Energy a smeruje ku gréckym brehom. Takmer o dva týždni, 29. decembra, má zakotviť v gréckom termináli Revitoussa LNG, vybudovanom na ostrove západne od Atén

skvapalnený zemný plyn
Ilustračné foto

Grécke ministerstvo energetiky vyhlásilo, že daná dodávka skvapalneného plynu z USA demonštruje úsilie oboch krajín na upevnenie spolupráce v oblasti energetickej bezpečnosti. Dodalo, že zemný plyn napomôže posilniť energetickú bezpečnosť Grécka.
Domáce médiá pripomenuli, že Atény, ktoré sa spoliehajú prevažne na ruský plyn, v novembri spustili do prevádzky nový terminál na skladovanie skvapalneného plynu Revithoussa. Cieľom bolo zvýšiť kapacity na skladovanie plynu a zrealizovať ambície vlády, ktorá chce, aby Grécko sa stalo regionálnym energetickým centrom.
Niektoré grécke médiá však spochybnili to, že Atény nakupujú americký skvapalnený plyn. Tvrdia, že tanker Maria Energy LNG z USA prepravuje ruský plyn. Vysvetľujú to tým, že prednedávnom USA kúpili od Ruska niekoľko tankerov na prepravu skvapalneného plynu a nakúpili tiež aj samotný skvapalnený plyn.
Preto niektorí grécki novinári predpokladajú, že z USA na tankeroch, ktoré nakúpili od Ruska, dopravia skvapalnený plyn, ktorý USA tiež nakúpili od Ruska. Grécki analytici prízvukujú, že to nie je nový systém. Pripomínajú, že podobným spôsobom Ukrajina cez reverzný plynovod dostáva ruský plyn zo Slovenska.
Grécke médiá uvádzajú, že zatiaľ cena plynu dovážaného z USA nie je zverejnená, ale dlho sa ju nepodarí utajovať. Domáci novinári prízvukuju, že americký, teda ruský plyn dovezený z USA, bude určite drahší, ako ten, ktorý Grécko dostáva z Blízkeho Východu či z Ruska. Niektorí novinári poukazujú na to, že nejde o samotnú cenu plynu, ale o politické hry. A kvôli pochybnej politike Grécko bude za „americký“ ruský plyn platiť viac, ako za ruský plyn, ktorý dodáva Moskva.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Prvá loď s americkým (ruským) skvapalneným plynom smeruje z Texasu do gréckych Atén zobrazený najskôr Hlavné správy.