Damask 16. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ibaa News Agency, )
 
Alexander Zapolskis na portáli iarex publikoval svoj pohľad na súčasné dianie v Sýrii. Podľa neho vývoj v Sýrii pripomína momentálne situáciu v herni, v rulete.

Ilustračné foto

Vsádzanie v rulete sa skončilo, gulička sa už krúti, krupiér a hráči s napätím očakávajú, kde gulička skončí. Aj keď to možno znie cynicky, ale situácia v Idlibe veľmi pripomína ruletu. Všetci zamrzli a čakajú, kde gulička skončí.
Moskva prešla od zdvorilých fráz typu “vieme čo chystáte v Idlibe” k aktívnejšiemu prístupu.  Otvorene informuje o tom, v akom stave sa provokácia nachádza a koľký deň filmovania majú za sebou Biele helmy a ich poradcovia zo západných tajných služieb. Moskva poskytuje informácie i materiál, ktorý Sýrčania dodávajú, mainstreamové média však pokračujú vo svojích goebbelsovských aktivitách. Donekonečná opakujú ako sú pripravení potrestať Asada, ak sa uskutoční operácia sýrskych vládnych vojsk v Idlibe a vystríhajú pred chemickým útokom, ktorý však sami pripravujú.
Trumpov poradca John Bolton otvorene informuje o pripravenosti USA zaútočiť na Asada a na všetky cudzie vojská v Sýrii – má na mysli Irán, Rusov i libanonský Hizballáh.  Pritom Rusi, Irán a Hizballáh sa v Sýrii nachádzajú na základe medzinárodného práva, pretože ich tam pozval Asad, na rozdiel od Američanov, ktorých nepozval nikto. To však Američanom nevadí, dodržiavanie medzinárodného práva je im ľahostajné, v podobnom duchu sa vyjadrujú aj proamerické figúrky v Británii a Francúzsku. Americké figúrky v Bundestagu takisto žiadajú aktívnejší prístup Nemecka v sýrskej otázke.
Západ klamal, klame a bude klamať. Tvári sa, ako keby v minulosti Asad chemické zbrane použil, používa a bude používať. Fakty nie sú smerodatné, dôležitá je propaganda a skutočnosť, že 1000 x mainstreamom opakovaná lož sa stáva pravdou. Asadovi nedokázali žiaden útok chemickými zbraňami, to však nebráni Západu neustále klamať a potierať jeden zo základných demokratických princípov – prezumpciu neviny. To svedčí už o tom, že demokracia na Západe je mŕtva a nahradila ju podobne ako v Orwellových dielach Zvieracia farma či 1984 pseudodemokracia s totalitárnymi črtami. Západní lídri robia z Asada porušovateľa medzinárodného práva, to že práve oni porušujú medzinárodné právo je pre nich nesmerodatné. Západ klame v Sýrii, rovnako ako klamal s existenciou zbraní hromadného ničenia v Iraku a klamal aj ohľadne konfliktu v Juhoslávii.
Američania, ktorí v sýrskom konflikte ťahajú za kratší koniec sú nútení čoraz tvrdšie porušovať medzinárodné právo a už prešli od podpory aktivít “zástupnej armády” k priamym vstupom do sýrskeho konfliktu. Od masového vtrhnutia do Sýrie a “humanitárneho bombardovania podľa líbyjského vzoru” zadržiava Američanov už len ruská prítomnosť v Sýrii a obrovské vojenské cvičenie na Daľekom východe spoločne s Čínou, ktoré jastrabom vo Washingtone ukazuje, že Rusko a Čína sú veľmoci, ktoré dokážu držať americkú aroganciu na uzde.
K sýrskej vládnej ofenzíve v Idlibe neprichádza, to však nebráni ruskému letectvu a sýrskym silám systematicky likvidovať na frontovej línii sýrskych teroristov, najmä z an Nusry. Zároveň Rusi, Turci a Iránčania vedú diplomatické rozhorovy s časťou protiasadovských organizácii v Idlibe. Tie sa akoby náhodou nenachádzajú na frontovej línii, ale sú dislokované za chrbtom an Nusry a im príbuzných bánd, ktoré sa počas sýrskeho konfliktu totálne sprofanovali a sú určené na likvidáciu, napriek ich vzťahom s USA, Britmi a Francúzmi. Vyzerá to tak, že títo teroristi môžu byť  vyčistení rovnako ako teroristické bandy vo východnej Ghute.
Možnosť, že by sa teroristi z an Nusry mohli znova zapojiť do mierového života je takmer nulová. Takže drvivá väčšina týchto teroristov skončí pri stene, kde ich zlikvidujú. Turci ich na svoje územie nepustia, Američania, Francúzi a Briti ich potrebujú len k tomu, aby destabilizovali situáciu v Sýrii, prípadne v iných krajinách na Blízkom východe, alebo v Ázii. Sýrsku krízu používajú Američania aj k tlaku na svojích spojencov, ktorí sa pokúšajú vymaniť spod amerického vplyvu. Američania veria, že radikalizovaním pomerov v Sýrii prinútia Turkov i Nemecko súhlasiť s americkými a predstavami. Obávajú sa totiž, že o niekoľko mesiacov neskôr už nebudú schopní svoje predstavy presadzovať.

Takže v Sýrii už boli stávky ukončené a gulička sa krúti. Všetci s napätím čakajú, kde gulička skončí. Od toho bude ozaj mnoho závisieť.
 
Príspevok Provokácia s chemickým útokom v Sýrii. Riskne Západ mohutný útok, alebo nie? zobrazený najskôr Hlavné správy.