Praha 8. novembra 2017 (HSP/Foto:screenshot iDnes.cz)

Z rôznych prieskumov verejnej mienky vyplýva, že obyvatelia Českej republiky odmietajú imigrantov a islam najviac zo všetkých krajín v Európe. Mimovládna organizácia “Človek v tiesni” napriek tomu rozvešala po celom Česku billboardy s nápismi v arabčine, teda v jazyku väčšiny imigrantov, ktorí sa valia do Európy. Jedná sa o provokáciu zo strany mimovládnej organizácie?

Na snímke nápis v arabčine na jednom z billboardov

Nápisy v Prahe ,Brne, alebo Ostrave vzbudili veľkú pozornosť. Predsa len nebýva zvykom v Českej republike inzerovať v arabčine.  Spoločnosť Bigboard, na ktorej billboardoch sa správy tiež objavili, najprv nechcela prezradiť, kto si ich objednal. Na otázku iDNES.cz však neskôr uviedla, že to bola nezisková organizácia “Človek v tiesni”.

“Jedná sa o kampaň neziskovej organizácie Človek v tiesni v niekoľkých jazykoch. Bude nasledovať prelep, ktorý nápis preloží do českého jazyka, “uviedol George Kisugite, výkonný riaditeľ spoločnosti Bigboard.

Arabské nápisy na billboardoch v preklade znamenajú : “Ďakujeme, český ľud.”

Zatiaľ nie je jasné, o čo v kampani ide. “V kampani sme naozaj jeden z partnerov. Zatiaľ môžeme potvrdiť len toľko, že sa jedná o pozitívnu kampaň a jej účel zatiaľ prezrádzať nechceme, “uviedol pre iDNES.cz hovorca Človeka v tiesni, Tomáš Urban.

Viac podľa neho nezisková organizácia odhalí až v najbližších dňoch a týždňoch. “Veríme, že bude česká verejnosť príjemne prekvapená,” dodal Urban.

Ľuďom sa však takáto kampaň nepozdáva : “Nemám rada islamistov. Je to pre nás nebezpečné. Ak to inak nejde, máme im pomáhať finančne, ale sem si ich púšťať nemáme. Je to asi nejaká výzva, hrozba. Niečo také to bude,” myslí si napríklad o billboardoch jedna z oslovených obyvateliek Chodova.

Podobne reagovala aj ďalšia respondentka. “Viem, akí dnes sú, je to terorizmus. Nemám rada Arabov celkovo. Keby sme u nich nejaké nápisy dávali my, tak by im to tiež vadilo, “uviedla.
Samuel Gdovin