Moskva 28. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik-Pashkovskiy,public domain)
 

Ďaleko nie všetkým perspektívnym druhom zbraní sa darí „dorásť“ do sériovej výroby. Na jeden tank či lietadlo, ktoré je zaradené do výzbroje vojsk, spadá niekoľko všemožných prototypov a makiet. Ich osudom je stať sa múzejnými exponátom či laboratórnym spotrebným materiálom. Sputnik priniesol päť prototypov ruských a sovietskych zbraní, ktoré vznikli v jedinom exemplári.

Na snímke lietadlo Su-47

 
Atómová ponorka K-162
Rekord v rýchlosti sovietskej jadrovej ponorky K-162, ktorá bola zaradená do služby v roku 1969, zatiaľ nebol prekonaný. Ponorená dokázala vyvinúť rýchlosť až 82 kilometrov za hodinu. Mohla sa rýchlo priblížiť k protivníkovi, zaútočiť okrídlenými strelami P-70 Ametist, alebo torpédami, a rýchlo uniknúť do bezpečia. Daňou za to ale bola vysoká úroveň hluku. To pripravilo ponorku o jej najväčšiu prednosť — skrytosť.
Loď bola okrem toho veľmi drahá, keďže jej trup bol vyrobený z titanu.

Ponorka K-162

 
Ekranoplán Luň
V priebehu rokov studenej vojny velenie sovietskych ozbrojených síl aktívne hľadalo spôsob boja s lietadlovými loďami. Najpozoruhodnejšie riešenie bol ekranoplán Luň, čo je akási kombinácia lode a lietadla. Americkí analytici tento stroj kvôli jeho vzhľadu nazývali Kaspické monštrum. Mal dĺžku 75 metrov a výšku 20 metrov, nad morom letel rýchlosťou až 500 kilometrov za hodinu. Prototyp bol spustený na vodu v roku 1986.
Luň sa približoval k cieľu vo veľmi malej výške a protivzdušné prostriedky protivníka ho nevideli. Vďaka tomu sa mohol dostatočne priblížiť k lietadlovým lodiam a vystreliť nadzvukové protilodné rakety Moskit. Každá z týchto rakiet obsahuje bojovú hlavicu s hmotnosťou 300 kilogramov a približuje sa k cieľu vo výške od siedmich do dvadsiatich metrov.

Štart rakety Moskit z ekranoplánu Luň v priebehu skúšok

 
Stíhačka Su-47 Berkut
Prototyp perspektívnej stíhačky Su-47 sa prvýkrát vzniesol do vzduchu 25. septembra 1997. Po práve sa považuje za jedno z najzaujímavejších lietadiel na svete. Jeho najväčšou zvláštnosťou je krídlo s opačným uhlom. Toto riešenie umožňuje lietadlo lepšie kontrolovať pri malých rýchlostiach a zmenšuje jeho viditeľnosť na radaroch, ďalej zvyšuje aerodynamickú efektivitu lietadla.
Práve krídlo ale bolo hlavným problémom pre sériovú výrobu. Aby bolo dostatočne tuhé, je nutné pre jeho výrobu použiť veľmi drahé kompozitné materiály. Na prototyp peniaze stačili, nie však na sériovú výrobu. Jediný kus sa teraz nachádza v múzeu Letového skúšobného inštitútu Gromova.

Stíhačka Su-47

 
Objekt 640 Čierny orol
Objekt 640 je ruský návrh hlavného bojového tanku, ktorý bol vyvinutý špecialistami Omskej konštrukčnej kancelárie dopravného strojarenstva. Tento stroj bol prvýkrát verejnosti ukázaný v roku 1997. Tank má novú konštrukciu, motor s výkonom 1500 koní, 125 milimetrové delo s nabíjacím automatom a rôznymi druhmi dynamickej a aktívne ochrany.
Ruské ministerstvo obrany, podľa informácií médií, nebolo spokojné s tým, že je príliš podobný T-72 a T-80, no niekoľko riešení sa následne odrazilo v konštrukcii tanku T-14 Armata.

Tank T-80

 
MiG-105.11
V rokoch studenej vojny robili ZSSR a USA vývoj kozmických lietajúcich aparátov, ktoré sa v perspektíve mohli použiť ako kozmické bombardéry. Američania vytvorili experimentálny stroj X-20 Dyna Soar, Sovieti vytvorili skúšobný stroj MiG-105.11. Bolo plánované, že na orbit bude vynášaný za pomoci medzikontinentálnej balistickej rakety R-7. Na konci 70. rokov bol stroj vyskúšaný za rýchlosti nižšej než rýchlosť zvuku, bol vypustený z lietadla Tu-95.
Skúšky boli zastavené v septembri 1978, kedy bolo lietadlo poškodené pri pristáti. Ďalším dôvodom pre ukončenie projektu bola jeho vysoká cena. Jediný prototyp sa nachádza v múzeu v Monine pri Moskve.

Orbitálne lietadlo

 
Príspevok Prototypy bojových strojov. Zbrane vytvorené v jedinom exemplári zobrazený najskôr Hlavné správy.