Moskva 20. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko)
 
Publikovaná encyklopédia “Protokol prezidenta Ruskej federácie” pripravili pre zamestnancov Úradu protokolu hlavy štátu. Kniha informuje o tom, koľko motocyklov sa vydáva v sprievode, ako si vybrať darček pre zahraničného lídra a čo nalievať v Kremli

Ilustračné foto

Predstavenie knihy Vladimíra Ševčenka “Protokol prezidenta Ruskej federácie” sa konalo v recepčnej sále ruského ministerstva zahraničných vecí. Publikácia na 320 stránkach rozpráva o tom, čo zvyčajne ostatní ľudia nevidia. Kniha podrobne popisuje zásady príprav a pravidlá organizácie významných akcií za účasti prezidenta Ruska a uvádza príklady zo súčasnej praxe. Tu sú niektoré z nich:
 
Na oficiálnej recepcii v Kremli na počesť zahraničného hosťa sa vždy podáva vodka
Spravidla sa prezidenta zahraničného štátu pýtajú, ktorú kuchyňu preferuje a či má problémy s určitým druhom jedla. Menu je vytvorené na základe ruskej kuchyne, ale často zahŕňa chody národnej kuchyne krajiny hosťa. Vždy je však na stole aj vodka.
 
Vybrať darček menom prezidenta Ruskej federácie – celá veda
Zamestnanci protokolu vyberajú darčeky na výstavách prostredníctvom katalógu, niekedy aj vo starožitníctvach. Veľký význam má skutočnosť, že všetko, čo ruský prezident daruje, je dielom ruských majstrov a umelcov.
Najčastejšie sú menom prezidenta Ruska odovzdávané obrazy, rytiny, knihy, chladné zbrane, výrobky ľudového umenia a remesiel (najmä kazety a stolový riad) obrusy a dokonca aj obrúsky. Zvláštna kategória sa skladá z darov vtipnej povahy, ktorých voľba vyžaduje ohľaduplnosť, pričom tiež treba vziať do úvahy nielen preferencie hosťa, ale aj jeho vzťah s prezidentom.
 
Najneformálnejšou recepciou v Kremli je Silvester. Je pozvaných vyše tisíc hostí
Koncom decembra sa koná recepcia ruského prezidenta v štátnom kremeľskom paláci pri príležitosti príchodu nového roka. Táto tradícia je stará viac ako dvadsať rokov.
 
K chybám dochádza. Aj keď hovoríme o britskej kráľovnej
Pred oficiálnym stretnutím s Alžbetou II. došlo k malému incidentu. Všetci čakali na kráľovnú, ale tá sa neobjavovala. Ukázalo sa, že hlavná guvernantka kráľovnej zaspala a nepripravila pre ňu kvety. Nakoniec Alžbeta II. dorazila, ospravedlnila sa a povedala: “Moji ma tiež občas sklamú.”
 
Príspevok Protokol prezidenta Ruskej federácie. Veci, ktoré vás nikdy ani nenapadli zobrazený najskôr Hlavné správy.