Budapešť 10. februára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Zsolt Szigetvary/MTI via AP)
 
Skupina s názvom Mladí za demokraciu zablokovala v nedeľu ráno niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána a jej opatreniam

Na snímke protestujúci

Polícia pôvodne blokádu zakázala. Ľudskoprávna organizácia Spoločnosť za občianske slobody (TASZ) však toto rozhodnutie napadla na súde hlavného mesta. Ten v pondelok policajné opatrenie zrušil a vo verdikte uviedol, že polícia v prípade oznámenia o konaní demonštrácie blokádu — vzhľadom na zákon o zhromažďovaní — nemôže zakázať s odvolaním sa na “neúmerné obmedzenie dopravy”. Spravodajský server Index.hu v tejto súvislosti pripomenul, že sa tak v poslednom čase zo strany polície stalo už viackrát.
Blokáda má podľa plánov organizátorov trvať až do polnoci. Na poludnie sa členovia tejto skupiny zídu aj na Námestí hrdinov, odkiaľ pôjdu do centra mesta a pridajú sa k protestu opozičných strán.
Predseda vlády Viktor Orbán vystúpi o 15.00 h s tradičným výročným prejavom o stave krajiny. Premiér svoj už 21. výročný prejav prednesie pred pozvanými hosťami v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár. Premiér má oznámiť opatrenia vlády týkajúce sa ochrany rodiny a má hovoriť aj o národnej suverenite.
Opozičné strany budú spoločne protestovať o 16.00 h na budínskom Hradnom vrchu pred novým sídlom premiéra. Chcú protestovať najmä proti vlani v decembri prijatému zákonu o nadčasoch a proti “smerovaniu Orbánovej vlády k diktatúre”.
 
Príspevok Protivládni demonštranti zablokovali budapeštiansky Reťazový most zobrazený najskôr Hlavné správy.