Budapešť 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Protivládne demonštrácie v uplynulých týždňoch v Maďarsku neotriasli vedúcou pozíciou vládnej strany Fidesz. Podľa dnes zverejnených výsledkov prieskumu inštitútu Republikon oproti predchádzajúcemu mesiacu stratil Fidesz iba jedno percento a v apríli ho podporilo 29 percent opýtaných
Ilustračné foto

Podľa spravodajského servera 24.hu sa skončilo oslabovanie opozičnej ultrapravicovej strany Jobbik, ktorá zaznamenala rast preferencií o tri percentá. V apríli ju preferovalo 12 percent Maďarov. Jobbiku pomohla mohutná bilbordová protivládna kampaň, v ktorej táto strana tvrdila, že vláda premiéra Viktora Orbána kradne, píše 24.hu.
Polepšila si aj opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorej preferencie sa zvýšili o dve percentá na 12 percent. Sympatie k socialistom začali stúpať po tom, ako vstúpil na scénu kandidát ľavice na premiéra, primátor Segedína László Botka.
Popularita Demokratickej koalície (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya klesla o jedno percento na tri percentá a trojpercentnú podporu si udržala aj v apríli ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP).
Pokračovanie vlády Fideszu by si želalo 47 percent respondentov, v marci to bolo 50 percent. O dve percentá – na 30 percent – stúpol podiel tých, čo si želajú ľavicovo-liberálnu vládu. Vládnutie Jobbiku by chcelo 19 percent Maďarov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.