Brusel 22. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Virginia Mayo)

Protimonopolní regulátori EÚ načrtli návrh na posilnenie národných kontrolných orgánov (watchdogs) v hospodárskych súťažiach, aby zakročili voči protisúťažnému správaniu a snažili sa odvracať politické zasahovania

Ilustračné foto

Ako píše agentúra Reuters, tento krok zo strany Európskej komisie prišiel po štúdii, ktorá zistila nedostatky v spôsobe práce agentúr pre hospodársku súťaž, ktoré im bránia efektívne robiť svoju prácu.

“Chceme, aby všetky vnútroštátne orgány hospodárskej súťaže mohli prijímať úplne nezávislé rozhodnutia a mať k dispozícii účinné nástroje na zastavenie a postihovanie porušení,” uviedla európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová vo svojom vyhlásení.

Cieľom návrhu je tiež zabezpečiť, aby národné agentúry mali potrebné finančné prostriedky a personál, a tiež právo sledovať mobilné telefóny, notebooky a tablety pre dôkaz porušovania zákonov. Štúdia uvádza, že Rakúsko, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Švédsko a Slovensko majú obmedzené právomoci v tejto oblasti.

Tento návrh musí najprv prijať jednotlivé členské štáty EÚ a Európsky parlament, aby sa mohol vyhlásiť za zákon.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.