Brusel 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Približne 20.000 zamestnancov verejného sektora dnes protestovalo v uliciach Bruselu proti úsporným opatreniam, ktoré schválila belgická federálna vláda. Ochromili vlakovú aj mestskú hromadnú dopravu a polícia musela dočasne obmedziť vstup na hlavnú železničnú stanicu.

Na snímke demonštrantiNa snímke demonštranti

Informoval o tom belgický denník Le Soir. Účastníci protestného pochodu sa v dopoludňajších hodinách vydali od severnej železničnej stanice popri sídlach jednotlivých ministerstiev a vládnych budovách k hlavnej železničnej stanici. Tam sa im do cesty postavila polícia, ktorá vchody do stanice dočasne uzavrela, keďže pre protest už bola vlaková doprava čiastočne ochromená.

Železničná doprava musela byť obmedzená, pretože sa v koľajisku pohybovali ľudia. Vlaky začali naberať meškanie a bruselský dopravný podnik cestujúcim odporučil, aby sa vyhli hlavnej železničnej stanici, kde sa protestný pochod zastavil.

Odborové zväzy regionálnej vláde vyčítali, že rovnako ako federálny kabinet prijme úsporné opatrenia, ktoré pocíti verejný sektor. Premiér bruselskej regionálnej vlády Rudy Demotte to poprel a naopak vyhlásil, že v budúcoročnom rozpočte plánuje na prácu s mládežou, vzdelávanie a kultúru vynaložiť viac finančných prostriedkov. V Bruseli pracuje vo verejnom sektore približne 25.000 ľudí. Väčšina z nich sa venuje deťom a mládeži, alebo pracujú v sociálnej a kultúrnej oblasti.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.