Paríž 28. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)

Zadržaním troch ľudí sa v pondelok večer v Paríži skončilo zhromaždenie zvolané na protest proti policajnému násiliu, ktorého obeťou sa tentoraz stal 56-ročný muž ázijského pôvodu. Informoval o tom dnes denník Le Parisien

Ilustračné foto

Spočiatku pokojný protest, na ktorom sa v pondelňajších večerných hodinách pred policajnou stanicou 19. parížskeho obvodu zišlo približne 150 ľudí, prerástol do potýčok s policajtmi po tom, ako jeden z účastníkov rozbil okná na policajnom aute a hodil dovnútra zápalnú fľašu.

Polícia na to reagovala streľbou, pričom použila kaučukové náboje. Demonštranti do policajtov hádzali kamene a fľaše. Pouličné strety si vyžiadali zranenia troch policajtov.

Príčinou tejto demonštrácie bola udalosť z uplynulej nedele, keď policajná hliadka prišla do jedného z bytov v 19. obvode preveriť informáciu o hádke, pričom jeden tam bývajúci na nich údajne zaútočil nožnicami. Policajti ho v sebaobrane zastrelili.

Dcéra obete tvrdí, že jej otec nebol schopný zaútočiť na iného človeka. Príbuzní trvajú na tom, že muž používal kuchynské nožnice pri porciovaní ryby a keď policajti zazvonili pri dverách, mechanicky vzal nástroj do ruky, keď im šiel otvoriť. Advokát rodiny sa tiež domnieva, že v prípade polície došlo k prekročeniu právomocí.

Podľa polície šlo v prípade policajta “o legitímnu obranu” kolegu, na ktorého muž z ázijskej komunity zaútočil nožnicami. Policajt, na ktorého muž zaútočil, neutrpel zranenia len vďaka tomu, že mal oblečenú nepriestrelnú vestu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.