Moskva 21. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Hoci potom, čo kongres USA v utorok schválil rozpočet na obranu, vrátane sankcií voči spoločnostiam zapojeným do projektu Nord Stream 2, zareagovalo Nemecko veľmi podráždene, konkrétne protiakcie sa konať nebudú. Angela Merkelová prisľúbila v podstate jedine to, že bude na túto tému viesť s Američanmi rozhovory

Ilustračné foto

Celkom iný prístup teraz prisľúbil Vladimír Putin. Ruský prezident vyhlásil, že Rusko bude reagovať na sankcie na zásade reciprocity
Sankcie USA za plynovod Nord Stream 2 nie sú podľa neho priateľskou akciou a reakcia bude nasledovať, uviedol vo štvrtok ruský prezident.

„Budeme reagovať na základe zásady reciprocity,“ uviedol Vladimír Putin na svojej každoročnej koncoročnej tlačovej konferencii v Moskve. Uviedol ďalej, že americké sankcie za plynovod ovplyvnia dvojstranné vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom.

Nord Stream 1, projekt ktorý funguje už od roku 2011 ročne privádza 55 miliárd metrov kubických ruského plynu cez Baltské more priamo do Nemecka.

Nový projekt Nord stream 2, na ktorom sa z ruskej strany podieľa ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom, je takmer dokončený a má rovnakú ročnú kapacitu, takmer rovnobežnú s prvou plynovodnou trasou. Spoločne obe trasy splnia ročné potreby plynu štvrtiny európskeho kontinentu.

Do akej miery americké sankcie projekt poškodia sa vyčísliť nedá. K dokončeniu projektu je potrebné položiť už len 300 kilometrov potrubia a niektorí experti tvrdia, že sa to stihne ešte predtým ako vôbec vstúpia americké sankcie do platnosti.

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj