Harare 15. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:wikimedia)
 
Protesty proti zvyšovaniu cien palív si v Zimbabwe vyžiadali obete, keď bezpečnostné zložky spustili paľbu na demonštrantov. Zimbabwianske združenie lekárov za ľudské práva informovalo, že v pondelok pri nepokojoch zomrelo päť osôb. Podľa ďalšej ľudskoprávnej organizácie utrpelo strelné zranenia 26 ľudí, pričom niektorí z nich pre obavy zo zatknutia alebo napadnutia ani nešli do nemocnice

Ilustračné foto

Nespokojní Zimbabwčania protestujú aj v utorok, pričom v hlavnom meste Harare blokujú rušnú cestu a zapálili aj pneumatiky. Vojenský vrtuľník na demonštrantov na ceste vypustil slzotvorný plyn a na zemi na ich rozohnanie nasadili vojakov. Násilnosti hlásia svedkovia aj v meste Mutare, kde ľudia vraj napadli autobusy a zničili niektoré obchody.
Úrady v krajine odstavili sociálne médiá, ako sú Facebook, Twitter či WhatsApp. Vo väčšine Zimbabwe sú zavreté podniky i školy a nejazdí ani verejná doprava.
Minister pre bezpečnosť Owen Ncube uviedol, že si nepokoje vyžiadali mŕtvych, zranených policajtov, zničený majetok a viac ako 200 zatknutých osôb. Hlavnú opozičnú stranu MDC a niektoré občianske skupiny obvinil z podnecovania násilia, pretože podľa neho chcú zvrhnúť vládu prezidenta Emmersona Mnangagwu.
Protesty vyvolalo víkendové zdvihnutie cien nafty a benzínu. Zimbabwiansky kongres odborových zväzov v reakcii na to vyzval na celonárodný trojdňový štrajk.
 
Príspevok Protesty v Zimbabwe proti zvyšovaniu ceny palív si vyžiadali päť mŕtvych zobrazený najskôr Hlavné správy.