Bratislava 21. júna 2018 (HSP/Foto:Facebook polície SR)
 
Protestnú jazdu slovenských farmárov prevažne z východného Slovenska do Bratislavy sprevádzali konflikty s políciou. Tá sa ale bráni, že dbala najmä na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Poľnohospodári vyzvali Bratislavčanov na trpezlivosť.

Na snímke farmári počas protestnej jazdy v Bratislave

Polícia slovenskej republiky počas včerajšej protestnej jazdy farmárov za prezidentom SR a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielou Matečnou sprevádzala farmárov, ktorí sa po meste presúvali na traktoroch. Farmári však tvrdia, že išlo o neprimeraný policajný zásah, keďže za politikmi nakoniec mohlo prejsť len niekoľko poľnohospodárskych strojov. Polícia naraz cez mesto pustila len päť traktorov v rámci zachovania plynulosti cestnej premávky, čo sa farmárom zdalo ako veľmi málo. Farmári sa napokon po niekoľkohodinovom odstavení električkovej premávky presunuli k politikom po koľajniciach.
Na verejnosť sa dostala aj informácia, že policajné zložky na farmárov privolali aj vozidlo s vodným delom. Zástupcovia polície to ihneď dementovali. “Niektoré médiá a subjekty rozširujú fotografiu, podľa ktorej sa na Tyršovom nábreží v Bratislave pri protestujúcich farmároch nachádza vodné delo. Je to klamstvo, ktoré si neboli schopní overiť priamo na mieste. Nie je tam žiadne vodné delo. Ide o štábne vozidlo, ktoré priviezlo skupinu policajtov na miesto a vo vnútri poskytuje policajtom priestor na uskladnenie fľašiek s pitnou vodou. Polícia nikdy nebude zakročovať proti slušným občanom,” uviedla polícia na Facebooku po tom, čo niektorí farmári takéto vozidlo na mieste protestu prirovnali k zásahu polície počas demonštrácií v novembri 1989.
Viacerí farmári dokonca museli pred jazdou cez hlavné mesto fúkať. Polícia argumentovala, že mala informácie o požívaní alkoholu. “Niektorí farmári sa sťažovali, že policajti im dali pred jazdou fúkať. Policajti to robili pre bezpečnosť farmárov, ktorí podľa informácií polície v predošlý večer vo výraznej miere konzumovali alkoholické nápoje. Poskytovať policajný sprievod komukoľvek, kto by mal čo i len desatinu promile ako zostatkový alkohol, je nemysliteľné. Sme radi, že doposiaľ každá dychová skúška sa skončila výsledkom nula,” priznáva polícia v príspevku na sociálnej sieti.

 

 

 
 
 
 
Príspevok Protestujúci farmári verzus polícia na bratislavských cestách. Pomoc či šikana? zobrazený najskôr Hlavné správy.