Klajpeda 27. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Súd v litovskom morskom prístave Klajpeda posudzoval kauzu predsedu spoločenskej organizácie „Buďme jednotní“ Vaidasa Lekstutisa.  Obvineného stíhajú pre jeho výroky v sociálnych sieťach, napísalo litovské Vakarų ekspresas

Ilustračné fotoIlustračné foto

Pred zasadnutím súdu sa pred jeho budovou zhromaždili prívrženci Lekstutisa, ktorí vyhlasovali, že Litva je fakticky okupovaná Američanmi a moc sa pokúša zničiť slobodu slova. Súd tvrdí, že „Lekstutis sa verejne vysmieval a roznecoval nenávisť voči ľuďom netradičnej sexuálnej orientácie“ a tiež vo vzťahu k členom strany „Zväz vlasti – Kresťanskí demokrati Litvy“ a voči „Hnutiu liberálov“. Tu treba poznamenať, že práve spomínané dve strany sú v Litve najviac protirusky zamerané.

V Lekstutisovom dome a v dome jeho spolupracovníkov urobili prehliadku. V súvislosti s tým jeden účastníkov mítingu povedal, že v Litve prenasledujú inak zmýšľajúcich:  „Sovietskych okupantov nahradili okupanti z Európy. Nevidím ani slobodu, ani demokraciu. Nie Rusi útočia, ale natovskí …. Všetko zlo a vykorisťovanie prichádzajú nie z východu, ale zo západu,“ povedal jeden z prítomných na proteste.

Po skončení rokovania samotný Lekstutis povedal, že nesúhlasí s obvineniami: „Nie veľmi rozumiem, z čoho ma obviňujú. Nie jednotlivo z toho, že jamy sú hlboké, že prší, alebo sneží – skôr zo všetkého tohto.“ Neskôr bol Lekstutis konkrétnejší, keď vysvetlil: „Navrhol som liberálom a konzervatívcom, aby založili, povedzme, stranu gejov. No oni to z akéhosi dôvodu pochopili ako prejav neúcty a nenávisti voči gejom. Ak by som navrhol založiť stranu žurnalistov – bolo by to ponížením? Čo je na tom takého?“

Lekstutisa obvinili aj preto, že na svojej stránke vo facebooku popísal svoje videnie situácie v Litve po druhej svetovej vojne: „Rusko nazývajú teroristickým štátom. A to, že Rusi po druhej svetovej vojne odvážali ľudí obalamutených západnou propagandou na čistý vzduch (na Sibír), aby sa tam prevetrali, označujú za najstrašnejší skutok. Áno, to je vyhnanstvo, a doň poslali mnoho nevinných ľudí, na ktorých klebetili ich susedia a „priatelia“. Tam poslali aj mnoho predstaviteľov mládeže, ktorej s pomocou USA vymyli mozgy a kázali jej prejavovať odpor voči Rusku,“ podelil sa Lekstutis so svojimi myšlienkami v jednom z komentárov na facebooku.

„A čo je na tom takého? Azda nemôžem mať rád Rusko, Bielorusko, Lotyšsko, Estónsko, alebo Poľsko? Dnes som si dokonca aj Ameriku obľúbil ešte viac, pretože tam zvolili Trumpa, ktorého podporujem. Keďže je za mier, Rusko a Amerika budú žiť v mieri,“ povedal Lekstutis.

V súvislosti s Pobaltím sa často spomína iba história 20. storočia a zabúda sa na to, že svet neexistuje od roku 1918, kedy boľševici zväčša cudzieho pôvodu na čele s Leninom začali porcovať cárske Rusko, jeho veľké časti rozdávať a iné časti predpripraviť na neskoršie oddelenie, ktoré sa aj udialo po roku 1991. Do roku 1721 bolo Pobaltie kolóniou Švédska, po dlhoročnej severnej švédsko-ruskej vojne, ktorá sa skončila ruským víťazstvom, sa Pobaltie v dôsledku nyštadtského mieru z roku 1721 „na večné časy“ stalo súčasťou cárskeho Ruska. Rusko za Pobaltie navyše Švédsku zaplatilo veľkú kompenzáciu vo výške 1,3 milióna vtedajších rubľov. Pobaltie v rámci ruského cárstva zaznamenalo v porovnaní s minulosťou výrazný sociálno-ekonomický i národno-kultúrny rozvoj. Je predpoklad, že keby Pobaltie i naďalej ostalo súčasťou Švédska, nijakí Estónnci, Lotyši a Litovčania by dnes neexistovali. Dnes, po vstupe do EÚ, ostala v Pobaltí žiť najmä staršia generácia, mladí sa masovo rozutekali po západnej Európe, kde sú známi najmä ako umývači riadu a podláh.

Vladimír Mohorita

Video s ironickým názvom Ja som „ruský okupant“

S témou súvisí aj video Som Rus: