Karlsruhe/Dortmund 13. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Iračan zadržaný po bombovom útoku na autobus nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund je podozrivý z členstva v teroristickej organizácii Islamský štát (IS), oznámila dnes Spolková prokuratúra

Vyšetrovatelia však dosiaľ nenašli dôkazy, ktoré by ho spájali s utorkovým útokom.

Na snímke policajti stoja pred poškodeného autobusu Borussie Dortmund v utorok 11. apríla 2017

Zadržaný 26-ročný Abdul Beset A. sa údajne koncom roka 2014 pridal k IS v Iraku a viedol jednotku približne desiatich bojovníkov, ktorá sa zúčastnila na príprave únosov, vydierania a vrážd. V marci 2015 cestoval do Turecka a podľa prokuratúry zostal v kontakte s členmi IS po tom, ako začiatkom roka 2016 dorazil do Nemecka.

Spolková prokuratúra požiada sudcu na dnešnom pojednávaní o umiestnenie tohto muža do vyšetrovacej väzby pre uvedené obvinenia, nie však pre účasť na útoku v Dortmunde.

Iračana zadržali v stredu počas vyšetrovania trojice výbuchov, ktorých terčom bol okoloidúci autobus Borussie Dortmund, smerujúci na utorkový večerný zápas. Zranenia utrpel jeden hráč a policajt. Útok vyšetrujú ako možný teroristický čin. Odkaz nájdený pri mieste explózií naznačuje spojenie s islamistami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.