Bratislava 4. júla (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

V kauze údajnej krádeže v Matici slovenskej by mala konať Okresná prokuratúra a polícia v Martine.
“Vo veci podozrenia z trestného činu krádeže, ku ktorému malo dôjsť v priestoroch Matice slovenskej v Martine, prokuratúra – Okresná prokuratúra Martin – v súčinnosti s políciou je činná pri ustaľovaní trestnej zodpovednosti páchateľov v súvislosti s týmto skutkom. V tejto súvislosti generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár nariadil správovú povinnosť voči Generálnej prokuratúre SR,” informovala dnes TASR hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Na snímke predseda Matice slovenskej Marián Tkáč

Matica slovenská otvorila pod dohľadom štátnej notárky bezpečnostnú skriňu uloženú v matičnej budove v Martine, aby zistila aktuálny stav kovovej časti zbierky na Národný poklad SR. TASR o tom 27. júna informoval predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
Po úvodnej inventarizácii sa podľa neho zistilo, že Nadácia Matice slovenskej nevenovala jej správe zákonom požadovanú pozornosť. “Tvrdenia nadácie, že všetky škatule a obálky so zlatom a inými cennými kovmi v bezpečnostnej skrini v Martine sú od roku 2006 neporušené, nie sú pravdivé. Pri kontrole sa zistilo, že niekoľko desiatok obálok, v ktorých boli umiestnené predmety zo zlata, bolo otvorených a ich obsah nezodpovedal inventarizačným zoznamom na obálkach. Chýba niekoľko desiatok predmetov zo zlata, čo chce Matica počas dôkladnej inventarizácie aj za účasti predstaviteľov Nadácie Matice slovenskej podrobnejšie preveriť,” uviedol predseda Matice slovenskej.
“Ako vieme, finančná časť zbierky na Národný poklad SR bola nelegitímne ‘investovaná’ do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré skrachovalo. A tak vlastník zbierky, ktorým nie je nikto iný ako slovenský národ, prišiel vinou Nadácie Matice slovenskej o približne 26 miliónov slovenských korún, teda asi 870.000 eur,” podotkol Tkáč.
Zároveň informoval, že zbierka obrazov v správe nadácie, v ktorej dve tretiny predstavuje dar Vincenta Hložníka národu prostredníctvom Matice slovenskej, bola z dôvodu nedbalosti nadácie poškodená. “Škody však na rozdiel od zavádzajúcich informácií z médií nepredstavujú riziko znehodnotenia umeleckých diel a ich reštaurovanie by nemalo byť ani finančne náročné. Matica slovenská aktívne komunikuje so Slovenskou národnou galériou, ktorá prisľúbila pomoc pri reštaurovaní,” dodal Tkáč.