Čadca 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Prokurátorka Okresnej prokuratúry Čadca podala 27. júla 2017 na obvineného Mariána M. obžalobu pre zločin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a prečin popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. TASR o tom dnes informoval zástupca hovorcu Krajskej prokuratúry Žilina Matúš Harkabus.

Ilustračné foto

“Trestných činov sa mal dopustiť tak, že prostredníctvom siete Facebook a blogového profilu mal zverejňovať v rokoch 2013 až 2016 komentáre a články propagujúce Adolfa Hitlera a nacistické hnutie, ďalej príspevky, ktoré boli v rozpore s faktami, a ktorými boli popierané respektíve spochybňované počty obetí holokaustu a samotná existencia holokaustu. Zároveň príspevkami, ktoré mal uverejniť, boli manipulované objektívne historické údaje, a to aj prostredníctvom šírenia dezinformácií, najmä za účelom popierania a spochybňovania holokaustu,” doplnil Harkabus.

Okresný súd (OS) v Čadci vymeral Mariánovi M. vo februári 2017 za zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami trojročný trest s podmienečným odkladom s probačným dohľadom na tri roky, s povinnosťou podrobiť sa v skúšobnej dobe sociálnemu výcviku. Rozsudok nie je právoplatný.

Na OS v Čadci je od roku 2013 na Mariána M. podaná obžaloba pre zločin rozširovania extrémistických materiálov. Voči Mariánovi M. je vedené aj trestné stíhanie pre skutok, odovzdaný českými justičnými orgánmi pre vyjadrenia z 8. augusta 2015 v Prahe.