Bratislava 5. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-The Salt Lake Tribune, Al Hartmann)
 
Projektami konkrétnej pomoci Fóra života riešili v roku 2018 viac ako 250 prípadov v ťažkom období. Projekt Zachráňme životy poskytuje finančnú a hmotnú pomoc tehotným ženám, ktoré sa ocitli v krajnej životnej situácii a zaskočilo ich tehotenstvo. Cieľom je zachrániť dieťa a matke umožniť slobodne sa rozhodnúť

Ilustračné foto

Samotný fakt, že mnohé z týchto žien nevedeli ako ďalej, bol inšpiráciou pre vznik poradne Alexis. Tá poskytuje sociálne poradenstvo a inú pomoc ženám s nečakaným tehotenstvom a pomoc tu nájdu aj ženy, ktoré trpia popotratovým syndrómom. Ako agentúru SITA informovala Margita Vanovčanová z občianskeho združenia Fórum života, v pomáhajúcej činnosti v rámci projektov konkrétnej pomoci a poradne, budú pokračovať aj v tomto roku.
V poradni Alexis i v projekte Zachráňme životy riešili rôzne prípady – ženy v ťažkej sociálnej situácii, tehotné, bez strechy nad hlavou, bez podpory rodiny, partnera, pre ktoré bola interrupcia neakceptovateľná alebo z časových dôvodov nemožná. „Z 18 bábätiek, ktoré sa v roku 2018 v projekte narodili, dali mamičky na adopciu dve deti, ostatné žijú s matkami a niekedy aj viacerými súrodencami. Sme s nimi v kontakte aj po skončení v projekte, nikdy ich nenecháme bez riešenia, hoci hmotná a finančná pomoc by sa im zišla aspoň do troch rokov veku dieťatka,“ uviedla koordinátorka projektu Zachráňme životy Mária Demeterová.
Ako ďalej informuje Demeterová, v tomto roku bola výnimočná vzájomná spolupráca viacerých organizácií. „Verejnosť prostredníctvom facebookového statusu oslovil práve prípad, kedy sa spojili štyri organizácie na pomoc dvojici bezdomovcov s očakávanými dvojičkami. Pri pravidelnom výdaji polievky pod mostom Lafranconi ich spoznali dobrovoľníci z organizácie Kresťania v meste. Z rozhovoru s nimi vyplynulo, že by radi svoju situáciu zmenili. K pomoci sme sa pridali aj my zaradením do projektu Zachráňme životy, začali dostávať pravidelnú potravinovú pomoc z neziskovej organizácie Doma u kapucínov, a podarilo sa im získať strechu nad hlavou v Centre pre obnovu rodiny Úsmevu ako dar. Tam s nimi ďalej pracuje sociálny pracovník. Dnes sú z nich rodičia dvoch detí, ktorí slušne bývajú a otec rodiny pracuje,“ uviedla príklad.
Projekt Zachráňme životy je systémom pravidelnej finančnej a materiálnej pomoci určenej na záchranu dieťaťa a pomoc jeho matke. Príjemkyniam pomoci sa dostane 100 percent všetkých vyzbieraných prostriedkov. Náklady na riadenie a správu projektu hradí Fórum života z iných zdrojov. Darcovia si môžu skontrolovať, ktorému životnému príbehu ženy a dieťaťa sa ich peniaze dostali a aké konkrétne potreby sa nimi naplnili. Umožňuje to digitálny systém pre darcov, ktorý je súčasťou webu www.zachranmezivoty.sk.
 
Príspevok Projektami konkrétnej pomoci Fóra života riešili v roku 2018 viac ako 250 prípadov zobrazený najskôr Hlavné správy.