Bratislava 15. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Na slniečkarskom nebi sa črtá brutálny súboj o 1 a možno až o celé 2 percentá populácie. Prozápadné liberálne elity začali svoju cestu k vysnívaným piatim percentám strategicky,  rozdelili sa a zakladajú dve rôzne strany. Na úvod sa teda Slovákom rozhodli predviesť  duchovný rozmer ich pôsobenia – vieru na zázraky.
Na snímke Miroslav Beblavý

Ivan Štefunko najprv ohlasoval think-thank, potom stranu, nakoniec je z toho politické hnutie, teda vlastne strana. 13. novembra po 14 mesiacov trvajúcom vajataní konečne vyzbierali  potrebné podpisy a formálne zakladajú stranu Progresívne Slovensko.
Oficiálneho lídra síce stále nemajú, ale vraj to má ešte čas. Strana sa zatiaľ nevyjadrila, do akej miery boli inšpiráciou pre ich politický šprint preteky korytnačiek. Vyzbieranie podpisov so Štefunkom ohlasovala napríklad šéfka Ľudí proti rasizmu Irena Biháriová. Chcú byť liberálni, progresívni a pro-európski.
Miroslav Beblavý by mal na výročí 17. novembra oficiálne ohlásiť vznik strany Spolu – občianska demokracia  a definitívne potvrdiť, že v nej budú aj iní živí ľudia ako Miroslav Beblavý. Očakáva sa, že po pozvaní všetkých príbuzných a kamarátov táto akcia naplní jednu celú bratislavskú kaviareň.
Poslanec Beblavý odišiel zo strany Sieť po tom, ako porušila predvolebný sľub a vstúpila do koalície so Smerom. Beblavý a jeho partia hovoria, že sú od Štefunka viac pravicoví, chváli sa napríklad konzervatívnou Katarínou Macháčkovou.
Keď si bežný Slovák zavesí na Facebook fotku svojich raňajok, zvyčajne to má porovnateľný výtlak ako produkcia týchto dvoch strán. Bude zaujímavé sledovať tento súboj titanov, ktorí sa snažia ohurovať Slovákov rečami o Európe a liberalizme.
5 %-ná méta by bola dosť ambiciózna pre tieto partie, aj keby do toho šli ako jedna strana. V situácii, keď sú rozdelené na dve, sa takýto súboj môže oplatiť sledovať. Predsa len, ponuka komédií v televíziaách je v poslednom čase slabšia a toto môže byť výživná náhrada.
Marek Bekeš