Moskva/Bratislava 17. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Michal Šimečka, jeden zo zakladateľov Progresívneho Slovenska (PS) a kandidát tejto strany na poslanca Európskeho parlamentu zdieľal na svojom facebookovom účte dojmy z návštevy Ruska. Po štyroch dňoch v Moskve, kde sa stretol s ruskými diplomatmi, poslancami a zástupcami ministerstva obrany, Šimečka napísal o zahraničnopolitických postojoch, ktoré vraj ruská vláda má. Ale nie všetci s ním súhlasili.

Na snímke Michal Šimečka

Podľa Šimečku sa Rusko v rámci medzinárodnej politiky chová cynicky a presadzuje svoje “mocenské záujmy”, neuznáva suverenitu malých štátov a domnieva sa, že ju majú len veľké štáty.
Z bezpečnostného hľadiska si podľa neho Moskva uvedomuje pripravenosť NATO brániť svoje členské štáty, a preto považuje “destabilizáciu” štátov aliancie za príliš veľké strategické riziko. Dodáva tiež, že Rusko podporuje radikálne, nacionalistické a euroskeptické strany v Európe, ktoré vraj majú voči Moskve pozitívny vzťah, a chystajú sa zabrániť integrácii Ukrajiny do EÚ a NATO pomocou Donbasu.
Niektorí užívatelia Facebooku podporili závery mladého liberálneho politika Šimečku, ale časť vyjadrila iný názor, niekedy si robili používatelia z príspevku člena PS srandu.
“Sú tam aj pravdy ale inak jednostranné, tendenčné rufobně ladené. Západ robí to isté. Presadzuje svoje záujmy. Nič viac. To je svet vysokej politiky, “napísal užívateľ Miroslav Mašek.
“A to ešte neviete, že cynickí ruskí diplomati prezradili Šimečkovi, že Putin schováva v Kremli lochnesskú príšeru a na Bajkonuru trénuje Yettiho. A už čoskoro ten vytrénovaný Yetti nasadne na vycvičenú lochnesskú príšeru a spolu vtrhnú na územie Slovenska, aby destabilizovali EÚ a NATO. No “Panna pezinská” oroduj za nás …, “píše používateľ sociálnej siete Radovan.
“Ten pocit, keď si v Moskve a nič si nepochopil,” píše Jozef.
“Podporujú radikálné a nacionalistické strany, myslí ako tie na Ukrajine, Pravý sektor…., ktorí vám zrejme na Ukrajine nevadí …., vy ste skutočný progres, len neviem teraz či hore alebo dole …,” komentuje Dušan.
“Viete, a to je práve ten rozdiel medzi vami a Rusmi. Rusi premýšľajú o mŕtvych deťoch na Donbasse, a vy stále len o politike výhodnej len určitej skupiny ľudí. Kým Rusi rokujú o mieri, naši politici podporujú Porošenka, ktorý tam zabíja ľudí. Kde je vaša humanita ľudia? Vaše cítenie? Kde je vaša úcta k životu? Ľudia na Donbasse nie sú ľudia? Sú to pre vás netvory? Vôbec sa nečudujem, že si Šimečka na mŕtvych na Donbassu ani nespomenul. Aký to musí byť pocit, tváriť sa ako ochranca demokracie a nespomínať na utlačovaných? ” Reaguje Marek.
 
 

 
 
Príspevok Progresívec Šimečka sa podelil o dojmy z návštevy ruskej metropoly. Diskutujúci reagujú: “Rusofóbne a tendenčné”; „Ten pocit, keď si v Moskve a nič si nepochopil” zobrazený najskôr Hlavné správy.