Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Zakladateľ liberálneho mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Ivan Štefunko sa dostal do tieňu podozrenia kvôli účasti spoločnosti Monogram Technologies, v ktorej je štvrtinovým akcionárom, v podozrivom tendri pre Žilinskú univerzitu. Podľa portálu Aktuality.sk sa v tomto prípade mali dodávať predražené vedecké zariadenia, pričom ceny mali byť premrštené v súvislosti s licenciami americkej spoločnosti IBM

Na snímke uprostred Ivan Štefunko

Firma so Štefunkovým podielom uspela v tendri, v ktorom bola jej súperom kontroverzná spoločnosť Anext médiami spájaná s bývalým ministrom hospodárstva Jánom Počiatkom, pričom tieto dve spoločnosti mali mať podozrivo rovnaké ponuky zariadení a pri dodávke zariadení neskôr spolupracovali. Prípadom sa už zaoberá Protimonopolný úrad.
Štefunko sa obhajuje tým, že vo firme nie je aktívny, je “iba” jej akcionár, a neovplyvňuje jej smerovanie. Uviedol, že ‚”obchodné vedenie firmy akúkoľvek kolúziu odmieta”.
Podľa zdroja portálu hlavnou položkou neúmerného navýšenia ceny celej štátnej zákazy boli licencie spoločnosti IBM: Štefunko sa k tejto súvislosti vyjadril len stručne: “Rozdiel zrejme spočíva v špecifikách amerického a európskeho trhu.”
Licencie na IBM dopravné centrum sa v roku 2014 predávali za približne 67-tisíc eur. Firma Monogram ich univerzite dodala za 174-tisíc eur. Keďže sa dodávali tri licencie, univerzita mohla prísť o vyše 300-tisíc eur.
Štefunko ako aj ďalší predstavitelia PS (Truban, Dubéci, Čaputová) sa stotožňujú s vysvetlením lídra strany, že nejde o kartelovú dohodu, prípadne ako právnička Čaputová, sa k prípadu nevedia vyjadriť, keďže “nie sú odborníci na túto oblasť”.
 
 
 
Príspevok Progresívci chceli meniť Slovensko, mali by začať od seba: Štefunkova firma v podozrivom tendri s premrštenými cenami licencií IBM pre Žilinskú univerzitu. Štefunko sa bráni “progresívne”: “Ja s tým nič nemám, ja to len vlastním”. Čaputová: “Ja tomu nerozumiem” zobrazený najskôr Hlavné správy.