Bratislava 20. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Dve najväčšie vládne strany stále neoznámili, koho nominujú, alebo podporia v boji o post prezidenta SR. Podľa doterajších volebných modelov je najsilnejším kandidátom vedec Robert Mistrík, jeho silným protikandidátom je sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Na kombosnímke Robert Mistrík a Štefan Harabin

Server Ktovyhravolby.sk na základe všetkých dostupných dát – prieskumov verejnej mienky a kurzov stávkových kancelárii zostavil predpokladaný model, kto má najväčšiu šancu stať sa na jar 2019 novým prezidentom Slovenskej republiky. Predstavený model neukazuje volebné preferencie, ale aktuálnu pravdepodobnosť celkového víťazstva vo voľbách.
Podľa tohto modelu má najväčšiu šancu stať sa prezidentom jeden zo zakladateľov strany SaS Robert Mistrík, ktorý má už od jari po celom Slovensku rozmiestnené billboardy, napriek tomu, že sa oficiálna kampaň ešte nezačala. Odborníci na základe dostupných dát usúdili, že jeho pravdepodobnosť stať sa prezidentom je 28,9 %.
Štefan Harabin má podľa modelu pravdepodobnosť stať sa hlavou štátu 25 %. Potom nasleduje právnička Zuzana Čaputová zo slniečkarskej strany Progresívne Slovensko so ziskom 14,5 %. Milan Krajniak zo Sme rodina má 9,2 % , Marian Kotleba 6,2 %, Béla Bugár 4,9 %, František Mikološko 4,5 %, Eduard Chmelár 3,1 % , ostatní kandidáti majú okolo 1 % a menej.
Aj aktuálne kurzy stávkových kancelárii potvrdzujú, že favoritmi sú Mistrík, Harabin a Čaputová. Rozdiely sú to však menšie. Spoločnosť Fortuna uvádza, že najpravdepodobnejším víťazom je Robert Mistrík s kurzom 3, nasleduje za ním Štefan Harabin s kurzom 3,35, Zuzana Čaputová s kurzom 5 a dvojica Milan Krajniak A Marian Kotleba s identickým kurzom 8.
Stávkové kancelárie ponúkajú aj mená, ktoré oficiálne nekandidujú ako napríklad Andrej Danko, Róbert Kaliňák, Mikuláš Dzurinda, Igor Matovič, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská a podobne. Mnoho z nich má lepšie kurzy ako niektorí menej známi oficiálni kandidáti.

Pravdepodobnosť víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2019 (august 2018).

 
Harabin stúpa
Dodajme, že oproti minulému mesiacu poklesli všetci poprední kandidáti (najviac Zuzana Čaputová z viac ako 19 % na 14,5 %) okrem Štefana Harabina, ktorý sa z 23,9 % vyšplhal na 25 % (viac v článku).
Pre pravicových liberálnych voličov je podľa doterajších preferencií jasnou voľbou Robert Mistrík. Na druhej strane politického spektra u konzervatívnych protisystémových voličov ide najmä o rozhodovanie medzi Štefanom Harabinom a Marianom Kotlebom, ktorý však mierne klesol (zo 7% na 6,2%) a hrozí mu aj podobná izolácia ako v minuloročných krajských voľbách.
Na uvedenú skutočnosť poukázala aj šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová: “Táboru protisystémových kandidátov, v ktorom bol jasným favoritom bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bol zasadený nečakaný úder zo strany ĽSNS, ktoré postavilo do volebného súboja svojho predsedu Mariana Kotlebu. Tým pádom sa voliči budú trieštiť. Otázka bude s akým kandidátom príde Smer-SD. Ak sa im aj podarí presvedčiť Miroslava Lajčáka, tak bude mať v prvom kole veľkú šancu Robert Mistrík, Béla Bugár, Štefan Harabin a Marian Kotleba.”
 
Dilema Smeru
Podľa doterajších informácií Smer-SD lanári na kandidatúru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý je však pomerne veľkým otáznikom. A to práve preto, že pre slovenských voličov vrátane „smerákov“ Miroslav Lajčák predstavuje pešiaka, ktorý slúži Bruselu a USA, nie samotnému Slovensku.
Pohľad Slovákov na jeho osobu si zrejme uvedomuje aj samotný Lajčák, preto pravdepodobne doteraz ponuku od Smeru-SD neprijal.
 
 
Príspevok Prognózy prezidentských volieb: Z doterajších kandidátov dominujú Mistrík a Harabin. Čaka sa na meno Smeru-SD zobrazený najskôr Hlavné správy.