Bratislava 27. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Procesy štátneho overovania kvality výrobkov a služieb na účely obrany sa majú zefektívniť. Zjednodušiť sa má aj kodifikačná činnosť pri nákupoch a kontrole kvality. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o obrannej štandardizácii, ktorá reaguje na smernicu Severoatlantickej aliancie

Na snímke vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš a vpravo minister hospodárstva SR Peter Žiga

Po novom budú môcť dodávatelia produktov a agentúry pre kodifikáciu spracúvať návrhy kodifikačných údajov prostredníctvom elektronického prístupu do kodifikačného informačného systému. Návrh zároveň upravuje práva a povinnosti používateľa produktu, povinnosti dodávateľov a agentúr pre kodifikáciu, priblížilo ministerstvo obrany.
Novela sa dotýka aj pôsobnosti Úradu pre obrannú štandardizáciu, kodifikáciu a štátne overovanie kvality, a to v oblasti prideľovania prístupu do kodifikačného informačného systému a poskytovania údajov z neho.
Zákon o obrannej štandardizácii sa zameriava na zosúladenie technických prostriedkov používaných slovenskými ozbrojenými silami a činnosti ich jednotiek s podmienkami interoperability s armádami členských krajín NATO, ako aj ostatných štátov. Používaná technika by mala byť na zodpovedajúcej úrovni a kvalite, logistické zabezpečenie by sa malo realizovať operatívne a efektívne.
V prípade odobrenia novely zo strany parlamentu a prezidenta, by mal návrh nadobudnúť účinnosť od 1. augusta 2019.
 
Príspevok Procesy overovania kvality armádnych nákupov sa majú zefektívniť zobrazený najskôr Hlavné správy.