Banská Bystrica 11. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Člen ĽSNS Anton G. sa v stredu postavil pred samosudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, za to, že vlani v máji pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR zvýšeným hlasom pozdravil „Na stráž!“. Verejne tak prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde

Ilustračné foto

NS SR vtedy rozhodoval o väzbe pre trojicu mužov obvinených z extrémizmu. Obžalovaný pozdrav vyslovil v prítomnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý práve poskytoval rozhovor médiám.

Anton G., ktorý vo februárových voľbách kandiduje za ĽSNS do parlamentu, hneď v úvode procesu urobil vyhlásenie, že je nevinný. Využil však svoje právo a odmietol vypovedať a aj reagovať na otázky prokurátora ÚŠP.

Jeho obhajoba predvolala svedka, historika Martina Lacka, ktorý predtým robil asistenta dvom poslankyniam za túto stranu v Národnej rade SR. Ten podrobne vypovedal o histórii pozdravu, ktorý vznikol ešte pred vznikom Československej republiky, kedysi ho používali i členovia telovýchovnej jednoty Sokol, neskôr sa rozmohol medzi príslušníkmi Hlinkovej gardy a počas Slovenského štátu mal byť dokonca oficiálnym pozdravom a vyskytoval sa takmer všade. Po jeho zániku bol zakázaný.

Na súde sa čítali aj výpovede svedkov, ktorí zväčša hlasné „Na stráž!“ počuli, ale nevideli muža, ktorý to vyslovil. Televízny redaktor ho mal však bezpečne spoznať.

V pojednávacej miestnosti ŠTS premietli aj príspevky, ktoré televízie v tejto súvislosti vlani v máji odvysielali. Muža nevidieť, iba počuť.
„Nenadobudol som žiadnu znalosť, že by tam zaznel extrémistický pozdrav,“ reagoval obžalovaný po ich prezretí. Samosudca pojednávanie odročil, chce vypočuť znalca, ktorého navrhuje prokurátor ÚŠP.

ŠTS trestným rozkazom už raz uznal Antona G. vinným z prečinu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd a odsúdil ho na peňažný trest vo výške 5000 eur. V prípade, že by nezaplatil, sudca mu ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šiestich mesiacov. Anton G. však v zákonnej lehote podal odpor voči trestnému rozkazu, a preto bolo nariadené hlavné pojednávanie.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj