Tel Aviv 8. januára 2017 (HSP/lifenews/Foto:TASR/AP-Gregory Bull, File)

V Izraeli priemerne 100 nenarodených detí zomrie každý deň kvôli potratom. Tento počet mohol byť oveľa vyšší bez práce spoločnosti Efrat Association, pro-life skupiny, ktorá ponúka informácie a podporu tehotným ženám a rodičom bábätiek

Ilustračné fotoIlustračné foto

Riaditeľ Efrat Association, Dr. Eli Schussheim, nedávno uviedol pre Arutz Sheva News 7, že organizácia za posledných 40 rokov pomohla zachrániť 68 000 detí a matiek pred bolesťou z potratu.

Povedal, že väčšina dobrovoľníkov v Efrat sú ženy, ktoré niekedy zvažovali potrat, ale vybrali si život pre svoje deti po tom, čo im organizácia ponúkla pomoc. Tieto dobrovoľníčky oslovujú iné ženy, aby sa podelili o svoje skúsenosti a ponúkli informácie a materiálnu podporu, dodal Schussheim.

„Nemáme ani jediný prípad ženy, ktorá by ľutovala, že nakoniec priviedla dieťa na tento svet. Ale je veľký počet tých žien, ktoré ľutujú, že na potrat išli. Našťastie, počet potratov klesá, ale čísla ukazujú, že viac ako 100 detí denne je odhodených do koša.“

Neskôr dodal: „Nakoniec, je to žena sama, ktorá sa rozhodne – ale pred tým, ako sa rozhodne pre potrat, my poskytujeme vysvetlenie a ekonomickú pomoc, niekedy aj dlhodobo. Sprevádzame ženu počas celej tejto cesty.“

Potraty sú horúcou témou diskusií v Izraeli v súčasnosti po tom, čo zákonodarcovia navrhli nové opatrenie, ktoré by vyžadovalo viac zodpovednosti rámci súčasného zákona o potratoch.

Zákon o potratoch v Izraeli z roku 1977 dovoľuje interrupcie z akýchkoľvek dôvodov v rôznych situáciách: pri znásilnení, inceste alebo nevere, pri ohrození fyzického alebo mentálneho zdravia matky alebo dieťaťa a pre ženy pod 18 alebo nad 40 rokov, uvádza web stránka Haaretz. Avšak, ženy, ktoré nespĺňajú horeuvedené podmienky, musia dosiahnuť schválenie lekárov a sociálnych pracovníkov, ak chcú potrat.

Práve prácu týchto komisií chce nový návrh upraviť. Dvaja židovskí a jeden moslimský zákonodarca, ktorí stoja za novým návrhom, sa obávajú, že komisia nesie malú zodpovednosť. Táto skupina je známa schválením takmer každej žiadosti na potrat, ktorá sa k nej dostane, ako uvádza Haaretz.

Novonavrhnuté opatrenie chce zaviesť člena cirkvi do štátnej komisie, aby poskytol ženám inú, náboženskú perspektívu ohľadom potratu. Zdôraznili, že tento duchovný by netlačil na ženy akýmkoľvek spôsobom, ale pomohol by zvýšiť zodpovednosť komisie.

Podporovatelia potratov v Izraeli rýchlo reagovali rozhorčením uvádzajúc, že mužskí politici chcú kontrolovať telá žien.

Schussheim povedal, že nepodporuje navrhnutý zákon, pretože verí, že komisia by mala byť zostavená z lekárov. Avšak, uviedol, že jeho názor na komisie sa zmenil pred tridsiatimi rokmi.

Pre News 7 uviedol: „Pred tridsiatimi rokmi som navrhol ministrovi zdravotníctva, že komisia na ukončenie tehotenstva musí zahŕňať zubára. On sa zasmial a ja som mu povedal: ´Od zubára som sa naučil, že dokonca aj keď ošetruje zlý zub, urobí čokoľvek, aby zub zachránil a nemusel ho vytrhnúť. A ja chcem, aby, ktokoľvek bude sedieť v tejto skupine, vynaložil podobné úsilie na záchranu plodu v prípadoch, ak neexistuje žiadne nebezpečenstvo pre ženu.´ V prípade ohrozenia zdravia ženy, budem prvý súhlasiť s ukončením tehotenstva.“

Správy odhadujú okolo 40 000 potratov v Izraeli každý rok. Schussheim povedal, že mnoho žien vyhľadáva potraty z ekonomických dôvodov.

Spoločnosť Efrat odpovedá informovaním žien ohľadom možností a zdrojov, ktoré sú im k dispozícii. Tiež poskytuje potraviny a zásoby tovarov pre deti a prácu so sociálnymi službami, aby asistovali ženám a deťom s finančnými potrebami.

Preživší holokaustu Herschel Feigenbaum založil organizáciu, aby pomáhala zachrániť deti v Izraeli, po presťahovaní sa v 50. rokoch minulého storočia.

„ …rozumel, že naše deti sú naša budúcnosť,“ píše sa na webstránke spoločnosti Efrat. „Na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré zahynuli, pán Feigenbaum založil Efrat, aby zvýšil mieru pôrodnosti židovskej populácie v Izraeli.