Berlín 18. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Jens Meyer)
 

V Nemecku vypukol vážny škandál. Vyšlo totiž najavo, že stovky tisíc ľudí poberajúcich prídavky na deti v krajine vôbec nežijú. V podstate ide o občanov susedných krajín – Poľska, Rumunska, Bulharska a Českej republiky. Využívajú pravidlá EÚ a prichádzajú do Nemecka, vybavia si sociálne dávky a vracajú sa do svojej vlasti, kde aj naďalej dávky poberajú

Ilustračné foto

V júni prídavky na deti od nemeckej vlády dostalo 270-tisíc maloletých, ktorí sa zdržiavajú mimo krajiny. Peniaze boli prevedené na zahraničné účty. Z nich je iba 31,5-tisíc osôb nemeckými občanmi a toto číslo sa počas poslednej doby nezmenilo. Počet ľudí poberajúcich dávky vo východnej Európe však rastie. Napríklad v Rumunsku neboli pred ôsmimi rokmi žiadne také osoby a dnes ich je asi 19-tisíc. V Bulharsku potom 7-tisíc. V Poľsku za posledné tri roky pribudlo 15-tisíc ľudí a v Českej republike približne 5-tisíc.
Môže sa zdať, že to nie je veľa, keď vezmeme do úvahy, že v Nemecku žije 15 miliónov detí. Ide však o veľmi hmatateľné sumy.
V Nemecku dostávajú rodičia za prvé dve deti 194 eur mesačne. Na tretie dieťa sa potom vypláca ďalších 200 eur. Za každého ďalšieho potomka rodičia dostanú asi 225 eur. Výsledkom je, že rodina so štyrmi deťmi má nárok na dávku vo výške 619 eur a s piatimi deťmi potom na sumu v hodnote 844 eur. Pre porovnanie, priemerná mzda v Bulharsku predstavuje 400 eur a v Maďarsku je nižšia ako 450 eur. Sami posúďte rozdiel.
Podľa celoeurópskeho práva má občan EÚ, ktorý má pobyt na území ktoréhokoľvek členského štátu EÚ, právo poberať dávky. V Nemecku je ubytovanie potvrdené registráciou, ktorú možno vybaviť prenájmom bytu a podpisom nájmu. Potom je nutné len potvrdiť prítomnosť detí a už máte zaistené dávky.
“Minimálne množstvo dokumentov vám často stačí na poskytnutie tejto pomoci. Pričom samotný nemecký rodný list je veľmi odlišný napríklad od ruského. Nie je na úradnom formulári a ani na papieri so štátnym znakom. Je vystavený na obyčajnom liste A4 s podpisom a pečaťou. Sfalšovať taký papier nie je ťažké. A mnohí túto naivitu a dôveru nemeckých úradov zneužívajú,” hovorí programátorka Larisa Galanzovská z mesta Karlsruhe.
Zamestnanec pracovného centra v Berlíne, Konstantin, ktorý požiadal, aby jeho priezvisko nebolo zverejnené, uviedol, že ak sa predtým podvodov na nemeckej sociálnej službe zúčastnili predovšetkým prisťahovalci z bývalého Sovietskeho zväzu, v súčasnej dobe to sú skôr občania Poľska, Českej republiky, Maďarska a Balkánu. A to aj ako zamestnanci, aj ako zamestnávatelia. Muž ďalej uviedol, že najobľúbenejšie sú medzi podvodníkmi práve prídavky na deti.
 

Príspevok Priživovanie sa na úkor bohatého suseda: východná Európa kradne dávky Nemecku zobrazený najskôr Hlavné správy.