Berlín 18. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Jens Meyer)
 
Organizátori každoročného zhromaždenia neonacistov na počesť zástupcu a pravej ruky nacistického vodcu Adolfa Hitlera, Rudolfa Hessa, svoju pôvodnú sobotňajšiu akciu v nemeckej metropole Berlín zrušili. Informovala o tom miestna polícia

Ilustračné foto

Avšak organizátori oznámili, že teraz sa vyberú do východnej berlínskej štvrte Friedrichshain, známej nočným životom a alternatívnou scénou, kde usporiadajú druhú, narýchlo zorganizovanú demonštráciu.
V čase medzi oboma neonacistickými demonštráciami potvrdilo svoju účasť celkovo 500 ľudí, pričom na protidemonštráciách sa očakávalo až 4000 protestujúcich. Na prvom pochode so začiatkom v berlínskej štvrti Spandau bolo prítomných len asi 50 osôb. Na nízku účasť poukázala v správe tlačová agentúra DPA.
Aj polícia musela presunúť pozornosť na štvrť Friedrichshain, pričom po celom Berlíne bolo rozmiestnených približne 2300 policajtov. Ich úlohou je zabrániť prepuknutiu násilností. V Berlíne sa totiž v sobotu prvýkrát konajú i protesty proti spomínanému každoročnému zhromaždeniu neonacistov.
Prvé protesty v nemeckej metropole Berlín proti každoročnému zhromaždeniu neonacistov na počesť zástupcu a pravej ruky nacistického vodcu Adolfa Hitlera, Rudolfa Hessa, sa v sobotu začali. Polícia oznámila, že situácia je zatiaľ pokojná.
V berlínskej štvrti Spandau bolo rozmiestnených približne 2300 policajtov, aby udržiavali vzdialenosť medzi dvoma demonštráciami a zabránili prepuknutiu násilností. Vyhlásila to policajná hovorkyňa, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.
Niektorí protidemonštranti oznámili, že majú v pláne zablokovať trasu neonacistov z centrálnej železničnej stanice vo štvrti Spandau na ulicu Wilhelmstrasse. Tam sa nachádzala väznica Spojencov pre vojnových zločincov a určitý čas v nej bol umiestnený aj Hitlerov zástupca Hess.
Neonacistické zhromaždenie si pripomína 31. výročie samovraždy Hessa, Hitlerovho zástupcu, ktorého zadržiavali v berlínskej väznici. Zatkli ho počas jeho dramatického sólového činu, keď v roku 1941 letel z nacistického Nemecka do Škótska, kde chcel vyrokovať koniec druhej svetovej vojny.
Oslavovanie Hessa slovom či obrazom zakazuje nemecký zákon. Napriek každoročne opakovaným výzvam na zakázanie tohto neonacistického zhromaždenia ho obvykle úrady povolia a odvolávajú sa pritom na základné právo slobodne sa zhromažďovať, platné v Nemecku.
 
Príspevok Prívrženci nacistu Hessa odvolali zhromaždenie v Berlíne, účasť bola nízka zobrazený najskôr Hlavné správy.