Tokio 24. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP/JAXA and partner institutions)
 

Japonská kozmická sonda Hayabusa 2 úspešne pristála na rýchlo sa pohybujúcom asteroide vzdialenom 300 miliónov kilometrov od Zeme, aby sa pokúsila nazbierať vzorky z jeho materiálu a priniesť ich vedcom na preskúmanie

Na snímke z 24. júna 2018 asteroid Rjugu

Putovanie sondy Hayabusa 2, ktoré bolo pozorne sledované nielen japonskými expertmi, sa zavŕšilo dosiahnutím povrchu asteroidu Ryugu vo štvrtok okolo 23.30 GMT, informovala podľa The Guardian Japonská agentúra pre letecký výskum (JAXA).
“Uskutočnili sme úspešné pristátie, vrátane strely do asteroidu,” natešene vyhlásil projektový manažér Yuichi Tsuda s tým, že všetko prebehlo za najlepších podmienok a dokonca za kratší čas, ako sa očakávalo. Prichádzajúce údaje ukazujú, že “sonda funguje normálne a je zdravá”.
Postupne sa teda môžu pomocou sondážneho nástroja Sampler Horn zbierať vzorky z povrchovej hmoty. Budú vážiť asi len okolo 10 g, ale iste budú obzvlášť cenné. Predpokladá sa, že asteroid obsahuje pomerne veľké množstvá organickej hmoty a vody spred približne 4,6 miliárd rokov, kedy sa zrodila Slnečná sústava.
Vzorky sa budú posielať na laboratórnu analýzu späť na Zem, keď sa má Hayabusa 2 vrátiť v roku 2020 a pristáť v oblasti Woomera v južnej Austrálii.
Asteroid patrí do rodiny vesmírnych hornín, ktoré sú najjednoduchšími stavebnými kameňmi Slnečnej sústavy. “Toto je materiál, ktorý sa nedostal do planét,” vraví John Bridges, profesor planetárnej vedy na univerzite v Leicesteri. “Dôvodom, prečo ho chceme študovať, je ten, že pochádza z roku nula,” poznamenal.
Podobný materiál spadá na Zem v podobe meteoritov, ale je zbitý a spálený pri prechode atmosférou a rýchlo naberá na seba ďalšie prvky, takže už nie je v takom čistom stave ako počas pohybu vo vesmíre. Ako teda prízvukuje portál Phys.org, nazbieraný materiál bude “čerstvý” a nevystavený rôznym vplyvom a žiareniu.

Vedci dúfajú, že vzorky môžu poskytnúť odpovede na niektoré základné otázky o živote a vesmíre, vrátane toho, či prvky z vesmíru pomohli vytvoriť život na Zemi.
Pristátie sondy bolo pôvodne naplánované už na minulý rok, ale keď prieskumy zistili, že povrch asteroidu je robustnejší, než sa pôvodne myslelo, JAXA musela nájsť vhodný priestor na pristátie. Jeho názov Ryugu znamená v japončine “Dračí palác” a označuje hrad na dne oceánu zo starého japonského príbehu.
Pri veľkosti veľkej chladničky je Hayabusa 2 vybavená solárnymi panelmi a je nástupcom predchádzajúceho asteroidového prieskumníka, Hayabusa, ktorá sa v roku 2010 vrátila z menšieho zemiakovitého asteroidu s prachovými vzorkami napriek rôznym neúspechom počas svojej sedemročnej misie a bola ocenená ako vedecký triumf.
 
 
Príspevok Pristátie japonskej sondy na asteroide bolo úspešné, začína sa so zberom vzoriek zobrazený najskôr Hlavné správy.