Londýn 18. februára 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Veľká Británia plnou parou odpláva z Európskej únie. Ešte síce neodplávala tak celkom, ešte je na polceste, ale niektoré výsledky tohto kroku sa už dostavili. Napríklad, v posledných mesiacoch sa tu znížil počet prisťahovalcov

Ilustračné fotoIlustračné foto

Kým utečenci z Blízkeho východu a Afriky sa tlačia vo francúzskom Calais v snahe dostať sa na Britské ostrovy, obyvatelia EÚ v tomto smere akosi „ochladli“ a nemajú až taký veľký záujem o presťahovanie sa do Spojeného kráľovstva. Svedčia o tom prieskumy Národného štatistického úradu Veľkej Británie.

Naopak britskí odborníci zistili, že v druhej polovici vlaňajšieho roka došlo k zjavnému zníženiu počtu migrantov prichádzajúcich z kontinentálnej časti Európskej únie. Prízvukujú, že tento proces sa začal hneď po referende o odchode Británie z EÚ.

Poukazujú na to, že niektorí obyvatelia EÚ si jednoducho zbalili kufre a pobrali sa domov, a preto sa znižuje navyše aj počet prisťahovalcov, ktorí dlhšie žijú na ostrovoch. Napríklad, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa počas posledných troch mesiacov roka 2016 znížil celkový počet prisťahovalcov z EÚ žijúcich na Britských ostrovoch o približne 50 tisíc – a teda z 2,354 milióna na 2,304 milióna osôb.

Najviac poklesol počet prisťahovalcov z krajín východnej Európy, ktoré sa pripojili k Európskej únii v roku 2004. Poklesol počet imigrantov z Česka, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska a Slovinska. Počas posledných troch mesiacov klesol počet prisťahovalcov z týchto krajín o 46 tisíc osôb. Práve obyvatelia týchto krajín sa v posledných týždňoch najčastejšie vracajú domov.

Odliv prisťahovalcov neteší všetkých v Británii, niektorí to dokonca považujú za negatívny jav: z ostrovov odchádzajú predovšetkým dobrí odborníci, ktorí sa obávajú o svoje živobytie po tom, ako Veľká Británia definitívne odíde z EÚ. Britský poslanec a člen strany Liberálnych demokratov Tim Farron ľutuje, že Európania odchádzajú: „Je smutné vidieť občanov EÚ, ktorí sa pripravujú na odchod z Veľkej Británie kvôli atmosfére a neistote, ktorú vytvorila súčasná vláda,” podčiarkol.

Odborníci Národného štatistického úradu Veľkej Británie poukazujú na to, že všetkých vystrašil Brexit, a iný dôvod na útek nemajú, pretože hospodárska situácia vo Veľkej Británii je celkom dobrá a pracovných príležitostí je dostatok. Toto tvrdenie podporujú presnými štatistikami: v súčasnosti na britských ostrovoch pracuje približne 31,8 milióna ľudí, čo je o 300 tisíc viac ako pred rokom. V tom istom období počet nezamestnaných poklesol o 1,6  milióna. Takže ku žiadnemu zhoršeniu nedošlo, skôr naopak…

Potvrdzuje to aj minister práce a dôchodkov Damian Green, ktorý uviedol, že v súčasnosti je trh práce vo Veľkej Británii veľmi silný a stabilný, pretože úroveň zamestnanosti dosiahla rekordnú výšku a úroveň nezamestnanosti v Británii je naopak rekordne nízka. Vyjadril nádej, že občania EÚ predsa prestanú mať obavy z Brexitu a z ostrovov utekať už nebudú.

Eugen Rusnák