Washington 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)

V americkom štáte Virginia tento týždeň odsúdili viacerých členov latinskoamerického gangu MS-13 za účasť na vražde 15-ročnej dievčiny Damaris. Hlavný podozrivý dostal nepodmienečný trest 33-rokov, pričom hlavým dôkazom bolo video, ktoré si členovia gangu nahrávali na telefón.

Ilustračné foto

Desať mladíkov z gangu MS-13 brutálne zavraždilo Damaris Reyesovú pôvodom zo Salvadoru, ktorú obviňovali zo zabitia svojho bossa. Jeden z nich všetko nakrúcal na telefón. Na videu boli zachytené posledné momenty života mladej dievčiny, informujú Lidovky.cz.

Prvé video ukazuje Damaris, ako stojí niekde uprostred lesa okolo mesta Springfield. Okolo nej je niekoľko členov gangu. Jeden z fajčil cigaru, zatiaľ čo iný jej španielsky hovorí, že by mohla prísť o prsty. Útočníci na Damaris kričali. Požadovali, aby im povedala, aká bola jej úloha v nedávnej násilnej smrti šéfa ich skupiny Christiana Rivasa, ktorého niekto týždeň predtým rozsekal mačetou. Vinili Damaris, že ho niekomu vydala na smrť.

Ďalšie video dokazuje, že vraždil 22-ročný Wilmer Sanchez Serrano. Spoločne s ním je v prípade zabitia Damaris súdených ďalších deväť mladíkov. Porota Serrana odsúdila na 33 rokov väzenia, definitívny rozsudok súd vyriekne až na konci procesu so všetkými mužmi 23. marca.

Podľa denníka The Washington Post sú videá najdesivejším dôkazom o praktikách gangu MS-13, ktorý je zodpovedný za desiatky životov v oblasti Washington D.C. a po celom východnom pobreží.

Maria Reyesová vzala svoju dcéru Damaris do Spojených štátov pred necelými štyrmi rokmi. Snažila sa ju ukryť pred gangom MS-13, ktorý hojne pôsobil v stredoamerickom Salvádore, odkiaľ obe pochádzali. Dievča však vlani v decembri opustilo svoj domov v Gaithersburg a pridala sa k členom rovnakého gangu pôsobiaceho v USA, informuje český portál.

Podľa vyšetrovateľov sa Damaris stretla 8. januára so Sanchezom Serranom a ďalšími deviatimi členmi MS-13. Najmladší mal 15 rokov. Mali ju biť, kopať a po niekoľko hodín vypočúvať kvôli vražde ich bossa. Útočníci nakoniec podľa agenta FBI donútili dievča vyzliecť sa, aby “cítila rovnaký chlad ako Rivas, keď ho zabili a hodili do ľadovej rieky.”

Ďalšie video odhaľuje ako sedemnásťročný Venus Romero Iraheta pred dievčaťom šermuje nožom a núti ju priznať, že mala pomer s mŕtvym šéfom MS-13. Keď mu Damaris jeho domnienku potvrdila, Iraheta sa rozčúlil. Opakovane ju bodol do krku a brucha.

Posledné video ukazuje umierajúcu Damaris, ktorá krváca aj z čela a predlaktia. Je vidieť, ako k nej pristupuje Sánchez Serrano a ukončí jej život tým, že jej zarazí veľkú vetvu do krku.

Tieto zábery sa podarilo získať vyšetrovateľom FBI a po výsluchoch všetkých desiatich účastníkov vraždy Damaris Reyesovej budú všetci muži pravdepodobne odsúdení na vysoké tresty väzenia.