Martin 6. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku. Celkovo 87 účastníkov, z toho 23 žien, cvičí od pondelka (2.7.) v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine. Počas 11 týždňov získajú príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy základné vojenské vedomosti a zručnosti.

Na snímke príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy

Do Martina ich v piatok prišli podporiť minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR Daniel Zmeko. “Vážim si, že títo mladí ľudia sa rozhodli vymeniť prázdniny či letnú dovolenku za vojenský dril, pretože majú záujem byť pripravení na obranu svojej vlasti. Navyše, v súčasnosti je to jediný legálny spôsob, ako môžu získať základné vedomosti a zručnosti bez toho, aby vstúpili do profesionálnych ozbrojených zložiek,” povedal minister obrany.
Zdôraznil, že hlavnou motiváciou pre absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by malo byť v prvom rade vlastenectvo a záujem o obranu Slovenskej republiky.
Náčelník GŠ OS SR pripomenul, že výcvik vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy je dôležitou súčasťou systému tvorby záloh. “A podporuje tak náš primárny cieľ, čiže zabezpečenie obranyschopnosti Slovenskej republiky. Zároveň je to vynikajúca príležitosť, aby si mladí ľudia, ktorí zatiaľ nie sú rozhodnutí pre službu v profesionálnych ozbrojených silách, skúsili jej aspekty,” uviedol.
Veliteľ Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine Ľubomír Podhorec vysvetlil, že príslušníci tohtoročnej dobrovoľnej vojenskej prípravy zatiaľ prešli úvodnou administratívou, zdravotnými prehliadkami, boli vystrojení a začali plniť úlohy 11-týždňového výcviku. “Z toho sedem týždňov ich čaká základný a štyri týždne odborný výcvik. A dobrovoľnú vojenskú prípravu ukončia slávnostným nástupom a zložením prísahy,” dodal.
Výcvik, ktorého súčasťou je telesná, poradová, ženijná, topografická, psychologická, zdravotnícka, taktická a strelecká príprava, potrvá do 14. septembra. Absolventi získajú vedomosti a zručnosti z odbornosti strelec, ženista, odmorovač a spojár a budú povýšení na vojakov 2. stupňa. Zároveň sa stanú jedným zo zdrojov záloh a v prípade záujmu o vstup do Ozbrojených síl SR už nebudú musieť absolvovať základný vojenský výcvik.
Rezort obrany zabezpečuje pre účastníkov počas celého výcviku bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj a náhradu cestovného.
 
Príspevok Príslušníci dobrovoľnej vojenskej prípravy majú za sebou prvé dni výcviku zobrazený najskôr Hlavné správy.