Washington 4. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mandel Ngan)

Na ministerstve zahraničia Spojených štátov sa rozhodli redefinovať termín ľudských práv. S týmto cieľom hlava úradu Mike Pompeo zvolá zvláštnu komisiu. Nový termín by mal nadväzovať na prirodzený zákon a prirodzené práva. Informuje o tom ANC News

Na snímke Mike Pompeo

Podľa Pompeo ide o snahy vytvoriť dokonalý pojem ľudských práv, ktorý by mal slúžiť základom pre presadzovanie americkej zahraničnej politiky v tejto otázke.

Je to dôležitá revízia toho, ako premýšľame o ľudských právach v rámci nášho diplomatického úsilia, uviedol Pompeo.

Na ministerstve zahraničných vecí USA sa zriekli poskytnúť ďalšie komentáre, ale zverejnili oznámenie, že Komisia pre neodňateľné práva (Commission on Unalienable Rights) bude poskytovať ministrovi zahraničia rady a odporúčania, ktoré sa týkajú medzinárodných záležitostí v oblasti ľudských práv.

V oznámení sa tiež uvádza, že komisia poskytne nový pohľad ohľadom diskurzu ľudských práv a jeho “odchýlenie od základných princípov prirodzeného zákona a prirodzených práv amerického národa

Podľa ABC News iniciatíva amerického MZV vyvolala pobúrenie ako medzi zástupcami samotného úradu, tak aj medzi ochrancami ľudských práv. Dôvodom je nepriehľadnosť interpretácie pojmu prirodzený zákon. Dodáva sa, že mnohí konzervatívny myslitelia ho používajú ako synonymum pre božské právo, čo okamžite vyvoláva diskusie ohľadne toho, ako by to malo ovplyvniť otázky sexuality, potratov atď.

Vzhľadom k tomu agentúra upozorňuje na profesora Princetonskej univerzity Roberta Georga, ktorý je zaradený medzi kandidátov na členstvo v komisii. Ten mal údajne veľkú úlohu vo vytvorení komisie a vo svojej knihe K obrane prirodzeného práva uvádzal, že práva homosexuálov a práva žien na potraty by mohli byť obmedzené a zastupoval náboženskú slobodu.

Ľudské práva a dvojaký meter

V marci 2019 ministerstvo zahraničia USA zverejnilo každoročnú správu ohľadom medzinárodnej situácie v oblasti ľudských práv. V dokumente americký úrad kritizoval Ukrajinu, Irán, Čínu a Rusko.

Na ruskom ministerstve zahraničia uviedli, že správa nevyzerá ako objektívny výskum. Upozornili na to, že správa USA úplne zabudla na pojem suverénnosti a medzinárodného princípu nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov.

Bolo tiež uvedené, že pod zámienkou ochrany ľudských práv sa Spojené štáty snažia zamaskovať svoje geopolitické a ekonomické záujmy, čo vedie k porušovaniu ľudských práv v zahraničí zo strany USA a svedčí o dvojakom metri v zahraničnej politike Washingtonu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj