Bratislava 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Chorobnosť vzrástla o 13,8 percenta

Pacientov v čakárňach lekárov tento týždeň pribudlo. Lekári nahlásili 61.621 akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky. Chorobnosť tak vzrástla o 13,8 percenta.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, najviac chorých bolo v Bratislavskom, najmenej v Košickom kraji. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Chrípkové prázdniny boli v 32 materských školách, 48 základných školách a na dvoch stredných školách.

Chrípku a jej podobné ochorenia lekári diagnostikovali u 7111 ľudí, čo predstavuje 11,5 percenta z celkového počtu ARO. Chorobnosť tak stúpla o 23,6 percenta.

V rámci aktuálnej chrípkovej sezóny zaznamenali lekári aj dva prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). V tomto týždni ho nediagnostikovali nikomu.

Epidemiológovia radia v tomto období v rámci prevencie často vetrať, umývať si ruky, primerane sa obliekať, vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Šíreniu nákazy medzi škôlkarmi môžu zabrániť ranné kontroly pred vstupom dieťaťa do kolektívu. Očkovanie preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.