Praha 1. februára 2018 (HSP/Foto: screenshot YouTube)

Prípad Evy Michalákovej, ktorej nórsky sociálny úrad Barnevernet odobral dvoch synov Davida a Denisa, putuje pred Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý ho môže zaradiť k takzvanému prednostnému prerokovaniu, píše idnes.cz
Na snímke Češka Eva Michaláková

“Máme informáciu, že Európsky súd pre ľudské práva chce prípad Evy Michalákovej zaradiť do prednostného prerokovania,” povedala bývalá poslankyňa TOP 09 Jitka Chalánková, ktorá Michalákovej poskytuje právne poradenstvo.
Počas troch až šiestich mesiacov by na základe toho malo byť známe rozhodnutie, ako o tom hovorí europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, ale vždy ešte je tu aj možnosť, že súd sa celému prípadu odmietne venovať.
Ak by Európsky súd pre ľudské práva našiel pochybenie na strane Nórska, môže tiež rozhodnúť aj o pokute ako kompenzáciu poškodenej rodine. Viac však už urobiť nemôže, pretože jeho právomoci nemôžu prinútiť Nórsko vrátiť chlapcov späť ich mame, Eve Michalákovej.
Podľa Zdechovského by tak “Nórsko ako demokratický štát aspoň dostalo veľký signál k tomu, aby zmenilo prístup napríklad k stretávaniu sa detí s matkou”. Nórsko totiž pred vyše rokom vzalo Michalákovej rodičovské práva na svojich dvoch synov (informovali sme TU).
Zdá sa, že už aj české súdy zmenili rázny postoj voči Michalákovej. Krajský súd v Brne vyhlásil, že deťom s českým štátnym občianstvom nie je možné upierať ochranu českých súdov a nórske rozhodnutia nemožno považovať za dostačujúce, čím zrušil predchádzajúci verdikt súdu v Hodoníne, ktorý proces zastavil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.