Tokio 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Shizuo Kambayashi)

Japonský premiér Šinzó Abe, ktorého strana jasne zvíťazila v nedeľných predčasných parlamentných voľbách, sa zaviazal, že prioritne sa bude zaoberať vojenskou hrozbou zo strany Severnej Kórey a starnúcou a zmenšujúcou sa populáciou krajiny
Na snímke japonský premiér Šinzó Abe

Na pondelkovej povolebnej tlačovej konferencii uviedol, že bude presadzovať “silnú diplomaciu” s cieľom vyvíjať tlak na Severnú Kóreu, aby zastavila vývoj svojich rakiet a jadrových zbraní.
Agentúra AP pripomína, že Abeho vládnuca koalícia zostáva po voľbách pri moci. Premiér poukázal na “silnú podporu” vyplývajúcu z výsledkov volieb a poďakoval sa ľuďom za podporu stability a jeho vládnej politiky.
V súvislosti s japonskými demografickými problémami prisľúbil prijatie komplexného balíka opatrení do konca roka. Malo by ísť o investície do vzdelania, zlepšenia produktivity a reformu dôchodkového systému.
Japonské médiá v pondelok informovali, že Liberálnodemokratická strana (LDP) pravicovo-konzervatívneho premiéra Šinzóa Abeho získala spoločne so svojím menším koaličným partnerom – stranou Kómeitó – v dolnej komore parlamentu najmenej 312 z dovedna 465 kresiel. Majú tak dvojtretinovú väčšinu, ktorú zaručuje 310 poslancov, uvádza AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.