Windsor 12. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Rui Vieira)
 
Sobáš sa začal o 11:00 miestneho času (12:00 stredoeurópskeho letného času) v Kaplnke svätého Juraja na Windsorskom hrade

Britská princezná Eugenie a Jack Brooksbank odchádzajú po svadobnom ceremoniáli

Na svadbu britskej princeznej Eugenie a jej snúbenca Jacka Brooksbanka, ktorí sa dnes zosobášia v Kaplnke svätého Juraja v anglickom Windsore, sa začali schádzať gratulanti. Predpokladá sa, že na svadbu vnučky kráľovnej Alžbety II. príde približne 850 hostí, medzi ktorými by mali byť napríklad Robbie Williams s manželkou Aydou Field, Ellie Goulding, Cara Delevingne, Cindy Crawford, David a Victoria Beckhamovci, James Blunt s manželkou Sofiou Wellesley či George a Amal Clooneyovci. Svadobný obrad sa začne o 11:00 miestneho času (12:00 stredoeurópskeho letného času) a členovia kráľovskej rodiny by mali začať prichádzať na hrad Windsor, kde sa nachádza kaplnka, zhruba polhodinu predtým.
Snúbenci pozvali na svoj veľký deň tiež 1 200 zástupcov širokej verejnosti, zástupcov charít, ktoré podporujú, zástupcov windsorskej komunity a deti zo škôl, ktoré navštevovala princezná. Všetci zmienení pozvaní budú mať možnosť vidieť prichádzať hostí a samotný obrad im sprostredkuje živý prenos v areáli hradu. Tisícky ľudí, budú sledovať sobáš aj za hradnými múrmi, píše spravodajský portál BBC s tým, že mnohí priaznivci kráľovskej rodiny už prišli do Windsoru vo štvrtok, aby si mohli obsadiť najlepšie miesta na sledovanie svadobného sprievodu, ktorý by mal prejsť mestom na poludnie.
Hlavnou družičkou nevesty bude jej sestra princezná Beatrice a svedkom ženícha zase jeho brat Thomas. Princeznú Eugenie bude k oltáru sprevádzať viacero detí. Medzi nimi budú deti vojvodu a vojvodkyne z Cambridgea princ George a princezná Charlotte, dcéra Zary a Mikea Tindallovcov Mia Tindall, jej sesternice Savannah a Isla, krstná dcéra Eugenie Maud Windsor, dcéra Robbieho Williamsa Theodora a syn priateľov budúcich manželov Louis de Givenchy.
Svadobný obrad povedie windsorský dekan David Conner, ktorý tiež bude mať kázeň. Počas obradu zaspieva dve skladby Andrea Bocelli a hudobný sprievod na sobáši dotvoria aj členovia Royal Philharmonic Orchestra. Súčasťou bohoslužby bude aj osobná modlitba, ktorú napísal arcibiskup z Yorku John Sentamu.
Po spomínanom sprievode sa dvojica zúčastní na recepcii v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade, ktorej hostiteľkou je kráľovná Alžbeta II. Nasledovať bude večierok v Royal Lodge – oficiálnom sídle otca nevesty princa Andrewa, vojvodu z Yorku. Rodiny snúbencov platia za súkromné aspekty svadby, píše BBC.
Dvojica, ktorá sa zoznámila pred niekoľkými rokmi počas lyžovačky, sa zasnúbila v januári v Nikarague. Eugenie si po svadbe ponechá svoj titul a bude mať možnosť rozhodnúť sa, či si vezme manželovo priezvisko.
Princezná Eugenie je mladšou dcérou princa Andrewa, druhého syna kráľovnej Alžbety II., a jeho bývalej manželky, vojvodkyne z Yorku Sarah Ferguson. Je deviatou v línii následníctva na britský kráľovský trón. Princezná je patrónkou viacerých charitatívnych organizácií, ako napríklad Teenage Cancer Trust, European School of Osteopathy či Elephant Family.
 
Princezná Eugenie a Jack Brooksbank sú svoji
Britská princezná Eugenie a podnikateľ Jack Brooksbank sú svoji. Dvojica si povedala svoje “áno” v Kaplnke svätého Juraja na hrade v anglickom Windsore. Ženích navliekol neveste na prst obrúčku z waleského zlata, ktoré bolo darom od jej starej mamy, kráľovnej Alžbety II. Dvojicu zosobášil windsorský dekan David Conner, ktorý viedol svadobný obrad a mal aj kázeň.
Nevesta má na sebe šaty z dielne módnych návrhárov Petra Pilotta a Christophera De Vosa. Zdobia ich motívy dôležité pre princeznú, ako napríklad bodliak symbolizujúci jej a manželovu obľubu kráľovského sídla Balmoral v Škótsku, trojlístok symbolizujúci Írsko, Yorkovskú ružu a brečtan, ktoré sú symbolmi rodín novomanželov. Princezná má vo vlasoch tiaru so smaragdmi, ktorú jej požičala kráľovná Alžbeta II.
Dvadsaťosemročnú princeznú Eugenie priviedol k oltáru jej otec princ Andrew. Hlavnou družičkou nevesty bola jej sestra princezná Beatrice a svedkom 32-ročného ženícha zase jeho brat Thomas. Princeznú sprevádzalo do kaplnky viacero detí. Medzi nimi boli deti vojvodu a vojvodkyne z Cambridgea princ George a princezná Charlotte, dcéra Zary a Mikea Tindallovcov Mia Tindall, jej sesternice Savannah a Isla, krstná dcéra Eugenie Maud Windsor, dcéra Robbieho Williamsa Theodora a syn priateľov novomanželov Louis de Givenchy.
Na obrade sa zúčastnilo 850 hostí, medzi nimi i spomínaná kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom či bratranci nevesty, princovia William a Harry s manželkami Catherine a Meghan. Nechýbala ani matka princeznej, vojvodkyňa z Yorku Sarah Ferguson. Hosťami sobáša sú aj viaceré celebrity ako napríklad Robbie Williams s manželkou Aydou Field, Ellie Goulding, Naomi Campbell, Cara Delevingne, Liv Tyler či James Blunt s manželkou Sofiou Wellesley. Počas obradu spieval Andrea Bocelli. Novomanželia pozvali na svoj veľký deň tiež 1 200 zástupcov širokej verejnosti, zástupcov charít, ktoré podporujú, zástupcov windsorskej komunity a deti zo škôl, ktoré navštevovala princezná. Všetci zmienení pozvaní mali možnosť vidieť prichádzať hostí a samotný obrad im sprostredkoval živý prenos v areáli hradu.
Mladomanželia po obrade vyrazili na jazdu v koči po Windsore. Po nej sa dvojica zúčastní na recepcii v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade, ktorej hostiteľkou je kráľovná Alžbeta II. Nasledovať bude večierok v Royal Lodge – oficiálnom sídle otca nevesty princa Andrewa, vojvodu z Yorku. Rodiny snúbencov platia za súkromné aspekty svadby, píše BBC.
 
Príspevok Princezná Eugenie a Jack Brooksbank sú svoji zobrazený najskôr Hlavné správy.