Jeruzalem 26. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thomas Coex)
 
Britský princ William sa v rámci svojej cesty po Blízkom východe stretol v utorok v Jeruzaleme s premiérom Benjaminom Netanjahuom a prezidentom Reuvenom Rivlinom, informovala agentúra AP.

Na snímke britský princ William s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom a jeho manželkou Sarou

Vojvoda z Cambridgea je vôbec prvým členom britskej kráľovskej rodiny na oficiálnej návšteve tohto nepokojného regiónu, ktorému Británia svojho času vládla. William (36), druhý v následníckej línii na britský trón, vyjadril počas návštevy Izraela a palestínskych území záujem naučiť sa čo najviac o Blízkom východe.
Počas stretnutia s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom v utorok William uviedol, že sa teší na to, že “skutočne absorbuje a porozumie rôznym problémom, rôznym kultúram a rôznym náboženstvám”. Dodal, že sa už “veľmi teší” na prehliadku Starého mesta vo východnom Jeruzaleme.
Izraelský prezident porozprával princovi Williamovi o svojom detstve v Jeruzaleme, ktorý bol v tom čase ešte pod britským mandátom. Požiadal ho, aby odovzdal palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi posolstvo mieru.
Williama ešte pred prezidentom prijal aj izraelský premiér Netanjahu s manželkou Sarou. Utorkovú návštevu Jeruzalema začal William prehliadkou pamätníka holokaustu Jad va-šem.
V Izraeli nebol doteraz na oficiálnej návšteve žiadny člen britskej kráľovskej rodiny, pretože Británia považuje obsadenie palestínskych území za ilegálne. Williamov otec, princ Charles, sa síce v roku 2016 zúčastnil na pohrebe bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa, ale bol tam ako súkromná osoba.
Princova cesta po Blízkom východe nemá politický charakter – rovnako ako ani ostatné zahraničné cesty členov britskej kráľovskej rodiny. William zamieri aj do Ramalláhu, kde sa stretne s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.
Príspevok Princ William v Izraeli prejavil záujem naučiť sa čo najviac o Blízkom východe zobrazený najskôr Hlavné správy.