Bratislava 3. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Marko Erd)

Na Slovensku je od štvrtka vôbec po prvý raz princ Edward. Najmladší syn britskej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa sa vo štvrtok zúčastnil na slávnostnom odovzdávaní Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorú si v Bratislave prevzalo dovedna 53 mladých Slovákov
Na snímke britský princ Edward, gróf z Wessexu počas slávnostného odovzdávania Medzinárodnych cien vojvodu z Edinburghu (DofE) v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave 2. novembra 2017.

Edward im cenu priamo neudelil, keďže členovia britskej kráľovskej rodiny odovzdávajú výlučne zlaté ocenenia, pričom na Slovensku dosiaľ laureáti získali len strieborné a bronzové.
Na slávnostnom podujatí princ venoval účastníkom krátky príhovor, v ktorom si zaspomínal aj na to, ako on sám splnil požadované úlohy a získal toto prestížne ocenenie. Žartom podotkol, že to bolo “ešte v ranom stredoveku”. Edward vyzdvihol najmä dobrodružnú expedíciu v horách. Tú si podľa vlastných slov vybral preto, aby nemusel chodiť na povinné a “veľmi nudné” školské výlety do Škótska.
Ocenených mladých ľudí princ ďalej vyzval, aby vo svojom úsilí vytrvali a vyzdvihol prácu všetkých, ktorí im pomáhajú. Laureátom síce gróf z Wessexu ceny priamo neodovzdal, osobne sa však so všetkými po skončení ceremónie stretol a krátko pozhováral.
Z odovzdávania cien zamieril princ na exkluzívnu diskusiu so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom, ktorú zorganizovala Národná kancelária DofE na Slovensku. Spoločne hľadali odpovede na otázku, prečo je dôležité, aby elity z biznisu podporovali mladých.
TASR o tom informovala komunikačná manažérka kancelárie DofE na Slovensku Andrea Vrbovská. Dodala, že Edward sa v piatok na jednom z bratislavských gymnázií stretne s učiteľmi a študentmi zapojenými do programu DofE.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je vzdelávací program pre mladých ľudí vo veku 14 až 24 rokov, ktorého cieľom je poskytnúť im šancu rozvíjať svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a uspieť v živote. Pred 61 rokmi ho založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej, ktorý je dodnes jeho patrónom.
Princ Edward je jedným z ôsmich miliónov ľudí, ktorí sa do tohto programu od roku 1956 zapojili. Je držiteľom najnáročnejšej – zlatej – ceny, na ktorej sa pracuje minimálne rok a pol. Momentálne je predsedom správnej rady Medzinárodnej nadácie DofE.
Na Slovensko princ prišiel na pozvanie Národnej kancelárie DofE na Slovensku. Kancelária, ktorá funguje od roku 2015, sa vďaka úspešnému štartu i rastu vlani umiestnila medzi troma najrýchlejšie rastúcimi kanceláriami na svete a bola vybraná ako prípadová štúdia do Výročnej správy Londýnskej nadácie.