Atény 10. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)
 
Nástupník britského trónu princ Charles sa vo štvrtok počas svojej oficiálnej návštevy Grécka stretol v Aténach s hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi, arcibiskupom Hieronymom II.

Na snímke nástupník britského trónu princ Charles (druhý zľava), jeho manželka Camilla (druhá sprava), vojvodkyňa z Cornwallu a hlava gréckej pravoslávnej cirkvi, arcibiskup Hieronym II. (uprostred) pózujú počas stretnutia v Aténach

Charles sa dlhodobo zaujíma o pravoslávne kresťanstvo. Súkromne navštevuje kláštory v Rumunsku a Grécku, kde vládol jeho prastarý otec a narodil sa jeho otec princ Philip, pripomína agentúra AP.
Charles, princ z Walesu, a jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu, absolvovali aj krátku prechádzku po centre Atén, kde sa porozprávali s miestnymi obyvateľmi a navštívili malý byzantský chrám. Charles neskôr zavítal na historickú grécku vojnovú loď George Averoff, ktorá v súčasnosti slúži ako plávajúce múzeum.
Kráľovský pár pricestoval na trojdňovú návštevu Grécka v stredu, pričom sa stretol s tamojším prezidentom i premiérom. Pár navštívi v piatok ostrov Kréta. Ide o súčasť päťdňovej cesty po Francúzsku a Grécku, ktorá sa koná po 45 rokoch bez vzájomných štátnych návštev medzi týmito dvoma krajinami, dopĺňa denník The Guardian.
“Grécko je viac než čokoľvek iné v mojej krvi. Už dlho ma fascinuje jeho staroveká kultúra a dejiny,” povedal princ pre konzervatívny grécky denník Kathimerini.
Grécko je jednou z mála krajín a jediným členským štátom Európskej únie, ktorý dosiaľ oficiálne nenavštívila britská kráľovná Alžbeta II. Jej manžel – princ Philip, vojvoda z Edinburghu – sa narodil na gréckom ostrove Korfu, odkiaľ bol v roku 1923 po grécko-tureckej vojne nútený utiecť so svojím otcom princom Andrewom.
Vzťahy medzi oboma krajinami sa ešte viac zhoršili v roku 1974, keď Gréci v referende odhlasovali zosadenie monarchie a kráľa Konštantína II. z rodu Glücksburgovcov.
 
Príspevok Princ Charles sa v Aténach stretol s hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi zobrazený najskôr Hlavné správy.