Prešov 5. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Dôvodom je podpísanie uznesenia o majetkovom prevode

Na snímke Stanislav Grega

Kandidát na primátora mesta Prešov v nadchádzajúcich komunálnych voľbách Stanislav Grega (nezávislý) podal na svoju protikandidátku, súčasnú primátorku mesta Prešove Andreu Turčanovú (KDH, OĽaNO, Nova), trestné oznámenie. Stalo sa tak v súvislosti s podpísaním uznesenia o majetkovom prevode pri zamýšľanej kúpe pozemkov na Narcisovej ulici mestom Prešov.
Ako na dnešnej tlačovej besede informoval Grega, trestné oznámenie je za zneužitie právomoci verejného činiteľa pri podpísaní uznesenia o kúpe pozemkov, na ktorých stojí nevyužívané ihrisko. Kúpu pozemkov s rozlohou takmer 11 200 metrov štvorcových od súkromných vlastníkov odsúhlasili poslanci po tom, ako zmenili územný plán a súkromný investor tak nemohol dokončiť plánovanú výstavbu bytových domov. Zastupiteľstvo na májovej schôdzi schválilo odkúpenie pozemkov od dvoch spoločností za 127-tisíc eur, resp. 1,4 milióna eur v zmysle dvoch znaleckých posudkov žiadateľov. „Primátorka nemala čo podpísať uznesenie na túto sumu a akceptovať cenu súdneho znalca 129 eur za meter štvorcový od žiadateľa. Mala si vypracovať svoj posudok. Teraz, na poslednom zastupiteľstve, už bola suma 57 eur za meter štvorcový. Pri tej výmere je to rozdiel 800-tisíc eur,“ vysvetlil Grega.
Ako uviedol tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták, primátorka vzhľadom na termíny uznesenie poslancov podpísala, no samotnú zmluvu o majetkovom prevode nepodpísala a dala vypracovať nový znalecký posudok. Podľa neho celková kúpna cena za tieto pozemky bola stanovená na 643-tisíc eur. „Vzhľadom na to, že nová cena bola podstatne nižšia, dala primátorka na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov 25. septembra návrh na zrušenie uznesenia, ktorým poslanci tento majetkový prevod v máji schválili. Tento návrh na zrušenie však vďaka dvom ľavicovým poslaneckým klubom neprešiel,“ uviedol Grejták.
Poslanci neodsúhlasili ani návrh na opätovnú zmenu územného plánu zo športoviska na pozemok vhodný pre obytné plochy. S výškou sumy vyplývajúcou z mestom vypracovaného znaleckého posudku zase nesúhlasil samotný investor, ktorý sa cíti poškodený, keďže predchádzajúcou zmenou územného plánu bola jeho investícia znehodnotená.
 
Príspevok Primátorský kandidát Grega podal trestné oznámenie na protikandidujúcu primátorku zobrazený najskôr Hlavné správy.