Berlín 25. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:Madeleine Henfling Twitter)
 
Primátor mesta Hildburghausen v spolkovej krajine Durínsko sa ospravedlnil za publikáciu kontroverzného oznamu z čias druhej svetovej vojny, informovala v pondelok agentúra AP

Na snímke predmetný oznam

Oznam o spomienkovej slávnosti na počesť obetí bombardovania, na ktorej mal predniesť príhovor Adolf Hitler, bol uverejnený v miestnych novinách, uvádza na svojom webovom portáli týždenník Der Spiegel. Primátor mesta Holger Obst v krátkom sprievodnom texte pripomína bombardovanie mesta spojeneckými vojskami vo februári 1945.
Starostu za uverejnenie oznamu, ktorý bombardovanie údajne opisuje ako “teroristický útok”, kritizovali.
Obst v pondelok na webovej stránke mestečka uviedol, že publikovanie historického materiálu a fotografií bez sprievodných komentárov bola chyba. Trval však na tom, že nemal v úmysle znižovať význam nacistickej diktatúry.
Krajne pravicové skupiny sa podľa AP často snažia Nemcov z čias druhej svetovej vojny vykresliť ako obete a vyzdvihujú udalosti, ktoré si vyžiadali vysoké počty mŕtvych na strane civilistov – napríklad bombardovanie Drážďan v roku 1945.
 
Príspevok Primátor nemeckého mesta Hildburghausen sa ospravedlnil za kontroverzný oznam z obdobia nacizmu zobrazený najskôr Hlavné správy.