Ankara 24. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo)

Pod tlakom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa primátor tureckého hlavného mesta Ankara rozhodol odstúpiť po 23 rokoch z funkcie. Melih Gökcek, ktorý je členom Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), v pondelok večer na Twitteri oznámil, že tak urobí v sobotu na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Gökcek (69) bol známy hlavne svojimi útočnými a často bizarnými twitterovými odkazmi. V jednom napríklad tvrdil, že geologické prieskumné plavidlá z iných krajín umelo vyvolali zemetrasenia, aby poškodili ekonomiku krajiny. Jeho konto na Twitteri sledovali viac ako štyri milióny ľudí.
Pred oznámením svojej rezignácie sa Gökcek stretol s Erdoganom. Prezident následne na Twitteri napísal, že v AKP nejde o funkcie, ale o službu obyvateľom, uviedla agentúra DPA.
Gökcek je piaty zvolený starosta z Erdoganovej strany, ktorý odstupuje pod tlakom prezidenta. Koncom septembra sa svojej funkcie po viac ako 13 rokoch neočakávane vzdal primátor Istanbulu Kadir Topbas.
Erdogan povedal, že chce “omladiť” AKP a nahradiť funkcionárov, ktorí podľa neho trpia “únavou”.
V marci 2019 sa v Turecku uskutočnia komunálne voľby. Otvoria supervolebný rok, v ktorom sa v novembri budú konať aj parlamentné a prezidentské voľby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.