Skopje 8. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)
 
Dohoda o zmene názvu Macedónska, dosiahnutá medzi Skopje a Aténami v júni, v súčasnosti podporuje 41,5 percenta občanov tejto krajiny, nesúhlasí s ňou 35,1 percenta Macedóncov. Vyplýva to z prieskumu uskutočneného v poslednom júlovom týždni agentúrou M-prospekt, ktorého výsledky zverejnili v stredu macedónske médiá.

Ilustračné foto

Príslušného referenda, ktoré je naplánované na 30. septembra, sa chce podľa prieskumu zúčastniť 66,4 percenta občanov. Plebiscit mieni bojkotovať 19,8 percenta respondentov a ďalších 11,9 percenta je stále nerozhodnutých.
Ide o prvý prieskum tohto druhu od podpísania dohody. Agentúra M-prospekt však nezverejnila informácie o počte respondentov ani štatistickej odchýlke.
Na základe dohody medzi Skopje a Aténami nahradí súčasný oficiálny názov Macedónska (Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko) nový – Republika Severné Macedónsko. Grécko na oplátku odblokovalo úsilie svojho suseda o vstup do NATO a EÚ.
Ak občania Macedónska dohodu v nezáväznom plebiscite odmietnu, budú nasledovať predčasné voľby. Zmena názvu si vyžiada aj novelizáciu ústavy.
 
Príspevok Prieskum: Zmenu názvu krajiny podporuje 41,5 percenta Macedóncov zobrazený najskôr Hlavné správy.