Bratislava 18. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Viac než polovica Slovákov financuje vianočné darčeky priebežne zo svojho bežného príjmu. Takmer dve pätiny respondentov na darčeky šetria niekoľko mesiacov alebo aj celý rok. Len 2 % ľudí si na nákup darčekov požičajú v niektorej finančnej inštitúcii alebo od rodiny či priateľov. Ešte v minulom roku pritom podobný prieskum, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika ukázal, že si na darčeky a vianočné prípravy berie úver až 18 % Slovákov

Ilustračné foto

“Výrazný pokles podielu ľudí, ktorí si požičiavajú na vianočné darčeky, môže súvisieť jednak s lepšou ekonomickou situáciou v SR, rovnako ako s triezvejším uvažovaním pri nákupoch darčekov,” uviedla Jana Žaludová, hovorkyňa spoločnosti Kruk. Niekoľko mesiacov si na Vianoce sporia predovšetkým mladí ľudia medzi 18 a 24 rokmi (30 %), ktorí si zároveň v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami aj najviac požičiavajú od rodiny alebo priateľov. A naopak, ľudia vo veku od 45 rokov si na vianočné darčeky nepožičiavajú prakticky vôbec.
Celý rok na vianočné darčeky sporí 17 % Slovákov, viac ako pätine ľuďom stačí obmedziť výdavky a sporiť len niekoľko mesiacov. Dve pätiny plánuje svoje extra výdavky na rok dopredu, takmer jedna pätina plánuje až na tri mesiace a 12 % respondentov uvádza, že svoje výdavky príliš neplánuje, pretože nemusí. “Na rok dopredu plánujú svoje výdavky predovšetkým zamestnanci so zmluvou na dobu určitú a rodiny so štyrmi a viac členmi domácnosti. Na viac než rok dopredu plánuje svoje výdavky 15 % respondentov,” doplnila Žaludová.
 
Príspevok Prieskum: Viac než polovica Slovákov financuje vianočné darčeky z bežného príjmu zobrazený najskôr Hlavné správy.