Bratislava 9. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Väčšina Slovákov dôveruje úradníkom. Dôvodom je najmä ústretovosť, snaha pomôcť či ochota poradiť. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý robila agentúra Focus so združením Dobrý úradník v polovici septembra na vzorke 1015 respondentov. Prieskum ukázal aj to, že za nedôverou ľudí voči úradníkom je najmä neochota, nezáujem, arogancia či korupcia a klientelizmus

Ilustračné foto

“Šesť z desiatich (60 percent) obyvateľov Slovenska podľa výsledkov úradníkom vo všeobecnosti úplne alebo skôr dôveruje, 27 percent im skôr nedôveruje a 10 percent nedôveruje vôbec,” informovala Monika Filipová z OZ Dobrý úradník. Pozitívne skúsenosti s úradníkmi podľa prieskumu prevládali nad negatívnymi.
“Ako najčastejšie dôvody nedôvery voči úradníkom respondenti uviedli neochotu, nezáujem (24 percent), aroganciu (18 percent), korupciu a klientelizmus (15 percent) a neodbornosť (14 percent),” priblížila Filipová.
Vyššia miera nedôvery voči úradníkom je vo veľkých mestách nad 50.000 obyvateľov. “Vo všeobecnosti ide najmä o krajské mestá. Zaujímavým zistením je, že práve obyvatelia týchto miest nadpriemerne často uviedli, že úradníci majú na ich vlastné životy relatívne veľký dopad,” doplnila s tým, že najvyššiu mieru subjektívneho vnímania dosahu práce úradníkov na vlastné životy deklarovali opýtaní v Trnavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji.
Filipová pripomína, že združenie Dobrý úradník spája úradníkov zo štátnej správy aj samosprávy, ktorí podporujú proaktívne budovanie kvalitnej a etickej verejnej správy.
 
Príspevok Prieskum: Väčšina Slovákov dôveruje úradníkom, za nedôverou je najmä neochota zobrazený najskôr Hlavné správy.