Prieskum: Väčšina Nemcov kandidatúru Merkelovej na kancelárku podporuje

Berlín 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Takmer dve tretiny Nemcov (64 percent) uvítali rozhodnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uchádzať sa v budúcoročných parlamentných voľbách o štvrté funkčné obdobie.

Na snímke nemecká kancelárka Angela MerkelováNa snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

S odvolaním sa na dnes zverejnené výsledky prieskumu Politbarometer televízie ZDF o tom informovala agentúra DPA. Proti kandidatúre šéfky Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa vyslovilo 33 percent účastníkov prieskumu. Medzi voličmi CDU má Merkelová 89-percentnú podporu, proti jej kandidatúre je desať percent opýtaných.

Podporu až 51 percent Nemcov má odchádzajúci predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. Tento politik je členom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a v stredu oznámil, že v budúcoročných voľbách bude hlavným kandidátom svojej strany v Severnom Porýní-Vestfálsku.

Predseda SPD Sigmar Gabriel by mal kandidovať iba podľa 29 percent opýtaných. SPD svojho kandidáta na funkciu kancelára oficiálne ešte neohlásila.

Parlamentné voľby v Nemecku sa uskutočnia na jeseň budúceho roku. Meno nemeckého kancelára následne vzíde z tajného hlasovania v dolnej komore parlamentu (Bundestag).  Telefonický prieskum sa uskutočnil v dňoch 22.-24. novembra na vzorke 1258 náhodne vybraných respondentov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.