Praha 23. júla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Nasser Shiyoukhi)
 
Väčšina Čechov má voči moslimom výhrady a nechcú ich mať vo svojej blízkosti. Približne pätina ľudí by im nezaručila takmer žiadne práva. Vyplýva to z veľkého  prieskumu, ktorý spracovala agentúra Median pre iDnes.cz.

Ilustračné foto

Prieskum ukázal, že otvorený postoj má k moslimom len tretina Čechov. Zvyšok k nim má zmiešané až negatívne pocity a výraznejšie sa prikláňa k obmedzovaniu ich práv takmer vo všetkých oblastiach.
Väčšina Čechov by sa moslimovi vo svojom okolí radšej vyhla. “Čechom prevažne nevadí stretávať sa s moslimami na verejných miestach, v práci či v školách. Naopak, viac negatívne vnímajú prítomnosť moslimov v blízkosti miesta, kde bývajú, či už ide o štvrť, či priamo miesto bydliska,” uviedla agentúra Median.
Za suseda by moslima, moslimku alebo moslimský manželský pár s deťmi nechcela takmer polovica ľudí. Naproti tomu sused kresťan či žid by vadil len siedmim, respektíve deviatim percentám opýtaných. Približne polovici ľudí by tiež vadilo, keby bol moslim ich lekárom.
Výstavba mešity vo svojej štvrti by rozhodne vadila 53 percentám opýtaných. Ďalším 27 percentám by to skôr vadilo.
Len dve pätiny respondentov by umožnili moslimom žiadať o české občianstvo. A pokiaľ ide aspoň o trvalý pobyt, za najzásadnejšie podmienky na jeho získanie označujú respondenti trestnú bezúhonnosť (65 percent), znalosť českého jazyka (62 percent) a stále pracovné miesto (50 percent).
Portál iDnes.cz na základe prieskumu uvádza, že osobne nejakého moslima pozná a pravidelne sa s ním stýka pätina ľudí. Najčastejšie sú to kolegovia v práci alebo susedia. Práve títo respondenti majú k moslimom najústretovejší postoj. Menej by im napríklad vadil partnerský vzťah ich potomka s moslimom, moslimský kolega, lekár, sused či spolužiak ich detí.
Podobný trend, hoci nie v tak veľkej miere, je vidieť aj u tých, ktorí navštívili krajiny, kde je islam prevažujúcim náboženstvom. Takých ľudí bola medzi respondentmi tretina a najčastejšie cestovali do Tuniska, Egypta a Turecka. “Osobná znalosť môže demytologizovat moslimov a viesť k tomu, že si ich človek nestotožňuje len s Arabmi a nerobí takú generalizáciu ohľadom islamského fundamentalizmu. Ale nie je to na druhej strane úplne tak, že by osobná skúsenosť viedla k úplnej liberalizácii postojov, ” vysvetľuje Daniel Prokop, analytik spoločnosti Median.
 
Príspevok Prieskum ukázal, že Česi majú s moslimami problém, takmer polovica ich nechce za susedov, proti výstavbe mešít je 80 percent ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.