Budapešť 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)
 
S prijatím kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku, ktorú poslanci Európskeho parlamentu schválili 12. septembra v Štrasburgu, nesúhlasí 57 percent Maďarov. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Századvég, ktorej výsledky zverejnila v stredu agentúra MTI.

Ilustračné foto

S obsahom správy viac-menej súhlasilo 32 percent opýtaných a 11 percent neodpovedalo, prípadne nedokázalo zaujať stanovisko. O správe, ktorú vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou, počulo podľa prieskumu 82 percent Maďarov.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 55 percent respondentov vyjadrilo presvedčenie, že správa kritizovala Maďarsko za postoj k migrácii, 39 percent si myslí, že kritika sa týkala stavu demokracie a ľudských práv.
Podľa správy schválenej v EP existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Schválenie správy bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.
 
Príspevok Prieskum Századvég: Správu EP o Maďarsku odmieta 57 percent Maďarov zobrazený najskôr Hlavné správy.